Přejít na hlavní obsah

Nevnímám, že by mě někdo bral jinak

AnotaceSzabo
O tom, že půjde studovat na univerzitu, měl Viktor Szabo jasno ještě předtím, než nastoupil na střední školu. Přesto, že se od autonehody v devíti letech řadí mezi vozíčkáře. Nebo možná právě proto. Momentálně zdolává šestý semestr na právech a na podzim se chystá na studijní pobyt do Nizozemí. To všechno i díky Teiresiásu, Středisku pro pomoc studentům se specifickými nároky, a celkově přístupu Masarykovy univerzity k handicapovaným studentům.

Image
Když se jej někdo na to, jak se mu s handicapem studuje, zeptá, je znát, že Szabo otázce moc nerozumí. „Necítím, že by mě něco omezovalo. A nikdy jsem nevnímal a nevnímám, že by mě třeba spolužáci nebo učitelé brali jinak,“ říká student pocházející ze slovenských Nových Zámků. Ovšem když si univerzitu vybíral, hodně sledoval, co mu kde můžou nabídnout. „Zajímalo mě, na koho se můžu případně obrátit. Všude byl nějaký koordinátor, jen na Masarykově univerzitě celé středisko,“ podotýká Szabo, který se hlásil i na ekonomii, ale prioritou pro něj vždycky bylo dostat se na práva. Přijali jej i do Bratislavy. To, že na Masarykově univerzitě funguje Teiresiás, bylo mimo jiné rozhodujícím faktem, proč si Szabo nakonec vybral studia na největší brněnské vysoké škole. „Odjinud má řada známých špatné zkušenosti, počínaje tím, že nemohli zaparkovat hned u školy. Jedna kamarádka dokonce musela chodit o berlích do druhého patra, protože jí odmítli přeložit přednášky,“ říká mladý právník s tím, že konkrétně školu raději jmenovat nechce.

Jeho se podobné problémy netýkají. Autem může přijet až ke škole, kde má vyhrazené parkovací místo, a celá fakulta je bezbariérová. Služby Teiresiásu tedy Viktor Szabo každý den nepotřebuje, ale v současnosti jich využívá víc než obvykle. Zaměstnanci střediska mu pomáhají se zařizováním studijního pobytu v nizozemském Groningenu. „Potřebuju vyjednat bezbariérové bydlení, speciální grant kvůli zvýšeným nákladům na dopravu a spoustu dalších věcí,“ vypočítává s tím, že zatím nenarazil na žádné potíže.

To, že se chce podívat do zahraničí, však rozhodně neznamená, že by chtěl Szabo Brno opustit. „Maximálně mi to tady vyhovuje. Střední školu jsem studoval v Bratislavě a oproti ní je Brno téměř bezbariérové město. Co se praktického života týče, nemusím tady nic řešit.“

Hlavní novinky