Hlavním cílem cesty Blanky Křížové byla prezentace Mendelova muzea na Utah Valley University a navázání možné budoucí spolupráce s muzeem a Masarykovou univerzitou. Utah Valley University, na kterou se ředitelka Mendelova muzea Blanka Křížová koncem října vypravila, dlouhodobě projevuje velký zájem o české velikány. Jména Gregor Johann Mendel a Leoš Janáček na západní polokouli značně rezonují. „Skutečně je o ně v zahraničí velký zájem. Jejich jména doslova staví mosty,“ uvedla.
Blízký vztah k Mendelovu muzeu
Mendelovo muzeum již v minulosti zástupci Utah Valley University opakovaně osobně navštívili. „Poprvé jsme se setkali na mezinárodní genetické konferenci, která u nás byla v roce 2022, kdy jsme slavili 200 let od Mendelova narození. Profesor Fairbanks měl jednu z úvodních řečí a také byl předsedajícím historické sekce o Mendelovi,“ zavzpomínala ředitelka muzea.
V osobě Daniela Fairbankse se přitom pojí nejen láska k vědě, ale i umění. „V expozici máme i jeho obrazy, které muzeu věnoval – obraz Gregora Johanna Mendela a jeho sester,“ řekla Křížová. Blízký vztah k Mendelovu muzeu má i jeho manželka Donna Fairbanks, která je mimo jiné vynikající houslistkou. „Když přijeli znovu, měli prosbu, jestli by bylo možné nahrát Janáčkovu sonátu právě v muzeu u příležitosti 100 let od prvního uvedení sonáty. Podařilo se to realizovat a zároveň u nás měla Donna i koncert.“
Právě na základě jejich pozvání mohla Blanka Křížová koncem října navštívit Utah Valley University a připravit půdu pro další mezinárodní spolupráci. „Přípravy na cestu probíhaly zhruba rok, oslovila jsem také další brněnské instituce. Považovala jsem to za úžasnou příležitost, přemýšlela jsem, jakým způsobem to pojmout, a co by se během toho týdne dalo realizovat,“ vysvětlila.

Janáček jako pojítko mezi institucemi
Pro svou týdenní zahraniční cestu připravila Křížová hned několik akcí. Ve spolupráci s Turistickým informačním centrem města Brna (TIC Brno) a českými odborníky na Janáčka Šárkou Zahrádkovou z TIC Brno a Jiřím Zahrádkou z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU a z Moravského zemského muzea zprostředkovala čtrnáctidenní výstavu věnovanou Leoši Janáčkovi. „Šlo o spolupráci, která překračovala hranice jednotlivých brněnských institucí, a právě to považuji za důležité,“ zdůraznila Křížová.
Výstava, která již v minulosti do USA cestovala, byla věnována obecnému představení osobnosti Janáčka, Brna i moravského regionu. Autoři pro tuto příležitost výstavu upravili v souvislosti s blížícím se výročím Janáčkova úmrtí v roce 2028. „Chystá se velký Janáčkův festival a součástí výstavy byla i pozvánka do Brna,“ upřesnila ředitelka.
Janáčkova hudba rozezvučela hlavní sál
Jméno Janáčka rezonovalo i v rámci koncertu věnovanému jeho hudbě, který se konal 24. října v Noorda Center for the Performing Arts. „Koncert jsem uvedla proslovem o Leoši Janáčkovi, jeho vztahu k augustiniánskému klášteru a Mendelovi a v závěru jsem rovněž představila jednotlivé skladby, které tam zazněly: Dumku, dechový sextet Mládí a Sonátu pro housle a klavír v podání Donny Fairbanks a Hilary Demske,“ popsala svou participaci na organizaci koncertu Křížová.
Pro studenty Hudebního oddělení Utah Valley University si navíc připravila i zajímavý workshop s ukázkami a nácvikem dvou Janáčkových písní. Kromě práce na konkrétních písních od Janáčka se studenti hudby a zpěvu během workshopu blíže obeznámili i s jeho osobností, tématem lekce byla i česká výslovnost.

Mendel znal Darwina
Vrcholem celé cesty byla prezentace „Gregor Mendel, Charles Darwin and the Intersection of Science, Music and Art“, která se konala na Utah Valley University. Blanka Křížová na ní vystoupila po boku svého hostitele, profesora Fairbankse. „Přednáška byla určena pro tamější studenty a odbornou veřejnost, byli tam biologové, ale i historici,“ přiblížila Křížová.
Ve své části přednášky se zaměřila na Augustiniánský klášter na Starém Brně a jeho historický kontext a také na vztah mezi Darwinem a Mendelem. „Mendel znal Darwina, kdežto Darwin o Mendelovi nevěděl, to jsem reflektovala, stejně jako i to, jak to vypadalo v augustiniánském klášteře, když do něj přišel jedenáctiletý Janáček v roce 1865, kdy Mendel právě prezentoval svoje objevy,“ nastínila ředitelka.
Pro americké studenty nebyl Gregor Johann Mendel žádnou novinkou. „Znají ho moc dobře, protože je dnes již v každé učebnici biologie a setkávají se s ním v podstatě od základní školy, a to někdy i intenzivněji, než tomu bylo dříve u nás.“
Potenciál pro další spolupráci
Po úspěšné prezentaci se Křížová setkala i s vedoucím mezinárodní kanceláře na Utah Valley University. „Hovořili jsme o možné spolupráci mezi Masarykovou univerzitou a Utah Valley University. Hlavním cílem cesty byla prezentace Mendelova muzea a navázání možné budoucí spolupráce s naším muzeem a Masarykovou univerzitou,“ prozradila.
Možnosti další spolupráce probírala i s profesorem Fairbanksem. „Přislíbil účast na další mezinárodní genetické konferenci v Brně a na Mendelových dnech,“ upřesnila.
Kromě Utah Valley University navázala ředitelka přímý kontakt i s dalšími institucemi. „Během pobytu jsem navštívila také Brigham Young University, kde jsem se setkala s kolegy z Oddělení biologie Ericem Jellenem a Jeffem Maughanem. Navštívila jsem tam kampus a Bean Life Science Museum a Museum of Art, kde jsem se setkala také s řediteli muzea Michaelem Whitingem a Clintonem Whipplem,“ vyjmenovala Křížová.
Podle Křížové se nabízí možnost mezinárodní spolupráce s oběma univerzitami. „Je to otevřené, ten zájem z jejich strany je,“ prozradila.
Exkurze po národních parcích
Bohatý program Křížové v Utahu doplnily i exkurze organizované profesorem Fairbanksem. „Navštívila jsem národní parky Cedar Breaks Monument, Snow Canyon, Zion Park a Grand Canyon, projížděli jsme i pouští. Bylo to úžasné, protože tamní příroda je opravdu krásná a naprosto jiná než u nás, exotická,“ zavzpomínala s úsměvem.

Cenné kontakty pro budoucí spolupráci
Blanka Křížová tak ze své říjnové cesty přinesla nejen nezapomenutelné okamžiky, ale i cenné kontakty pro budoucí spolupráci. Ta by mohla mít různé podoby – od účasti amerických odborníků na mezinárodní genetické konferenci v roce 2027 přes zapojení do mezinárodního projektu o Mendelovi až po mezinárodní výměny. „Jsme v kontaktu a spolupráce by se mohla odvíjet jak od osobnosti Janáčka, tak Mendela. Závisí to na dalších jednáních i ze strany Masarykovy univerzity a uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál,“ uzavřela Křížová.
Autorka článku je studentkou FSS a členkou studentské redakce Magazínu M.




