Přejít na hlavní obsah

Soud potvrdil rozsudek nad Břetislavem Horynou

Horyna byl odsouzen k 50tisícové pokutě za odesílání výhružných e-mailů svému kolegovi z filozofické fakulty.

Horyna (vlevo) byl odsouzen k 50tisícové pokutě za odesílání výhružných e-mailů svému kolegovi z filozofické fakulty. Foto: David Povolný.

Městský soud v Brně dnes odsoudil filozofa Břetislava Horynu k 50tisícové pokutě za odesílání výhružných anonymních e-mailů svému kolegovi z filozofické fakulty Jaroslavu Hrochovi. Pokud částku neuhradí, půjde na dva měsíce do vězení. Horynův právník se zatím proti rozsudku neodvolal. Oznámil, že se poradí se svým klientem, který se líčení neúčastnil.

Soudce Martin Hrabal už v případu jednou stejně rozhodl letos v únoru. Kauzu mu však po Horynovu odvolání vrátil Krajský soud v Brně k dalšímu dokazování. Hrabal však dnes konstatoval, že nově přednesené důkazy nevnesly do případu žádné skutečnosti, které by mohly jeho rozhodnutí změnit.

Obhajoba se snažila poukázat především na to, že neexistuje žádný přímý důkaz, že to byl přímo Břetislav Horyna, kdo e-maily posílal. Obžaloba má totiž pouze důkazy o tom, že e-maily odcházely z jemu přidělené domácí IP adresy a že z jeho služebního počítače bylo přistupováno do předmětných e-mailových schránek. Nejasné jsou také motivy Horynova jednání.

Soudce nicméně konstatoval, že řetězec nepřímých důkazů je sám o sobě dostatečně přesvědčivý a že nejasnost motivu není důvodem pro Horynovo vyvinění. "Okruh nepřímých důkazů je natolik uzavřený, že mi nezbylo než potvrdit původní rozsudek. Falzifikace IP adresy možná je, ale pokud by tím viníkem neměl být profesor Horyna, musel by to na něj celé někdo velmi sofistikovaně a komplikovaně nahrát, což nepovažuji za realistické," uvedl Hrabal.

Hlavní novinky