Přejít na hlavní obsah

Výzkumníci z MU odjíždí bádat do Antarktidy

Po letní přestávce se 14členná skupina vědců vrací bádat na antarktickou stanici Masarykovy univerzity.

Stanici Masarykovy univerzity v Antarktidě tvoří hlavní budova pro ubytování a výzkumné práce a devět kontejnerů pro technické zázemí. Foto: Miloš Barták.

Antarktická stanice J. G. Mendela, kterou před téměř pěti lety vybudovala Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse, po letní přestávce začne opět sloužit vědcům.

Expedice, které se zúčastní celkem 14 lidí, se na stanici přesouvá na přelomu roku. Na stanici stráví zhruba dva měsíce po dobu antarktického léta. V druhé části pobytu se v rámci dobrovolnického programu k vědcům, asistentům a technikům přidá fotograf a cestovatel Jiří Kolbaba.

Vědci z Masarykovy univerzity budou pokračovat v komplexním výzkumu relativně mladého odledněného území pobřežní Antarktidy – tzv. pobřežní oázy. Jejich výzkum se zaměří zejména na studium geologického vývoje ostrova, klimatických změn a jejich důsledků či na průzkum sinic, řas, lišejníků a mechů.

Klimatolog z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Kamil Láska instaluje měřicí přístroje v roce 2010. Foto: Miloš Barták.

Expedice se zúčastní dvě studentky a jeden student doktorských studijních programů na Masarykově univerzitě. Již potřetí se na stanici vypraví Olga Bohuslavová, která se věnuje studiu lišejníků. Ústav botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MU vysílá studentku oboru parazitologie Šárku Mášovou. Nejmladším členem expedice je student analytické chemie Ondřej Zvěřina. Třetí ženou v týmu bude Jitka Míková z České geologické služby, která se věnuje geochemii a geologii.

Ve svých výzkumech budou pokračovat také botanikové Miloš Barták a Petr Váczi a klimatolog Kamil Láska Přírodovědecké fakulty MU. Nově se členem expedice stal Zdeněk Stachoň z Geografického ústavu téže fakulty a odborník na glaciologii Vítězslav Vlček, který vedle Masarykovy univerzity působí i na Mendelově univerzitě. O zdravotní stav expedice se bude starat Kristián Brat z Lékařské fakulty MU, který ale povede také samostatný vědecký program.

Vedením expedice byl pověřen správce stanice Pavel Kapler. Spolu se dvěma technickými pracovníky bude pracovat na zlepšení technického vybavení stanice. Nově bude instalován systém separace půdních naplavenin ve vodě z  ledovcového potoka, který slouží jako zdroj pitné vody. Pro zásobování stanice energií v době, kdy je odstavena od sluneční a větrné energie, přibude nový blok baterií. Cílem techniků je také zvýšit dosah vysílaček pro bezpečný pohyb v terénu ostrova Jamese Rosse. Spojení se stanicí opět zajistí Katedra telekomunikační techniky Českého vysokého učení technického v Praze.

Tým vědců, asistentů a technických pracovníků se vydá na cestu postupně během posledních dní letošního roku tak, aby se všichni členové expedice sešli na přelomu roku v Santiago de Chile-Punta Arenas (Patagonie), odkud se v lednu přeplaví chilským armádním ledoborcem Almirante Oscar Viel do blízkosti ostrova Jamese Rosse. Poslední etapa cesty, vylodění, proběhne v závislosti na povětrnostních podmínkách buďto vrtulníkem, nebo na plovoucím pontonu.

Stanici Johanna Gregora Mendela, kterou tvoří budova pro ubytování a výzkumné práce a devět kontejnerů pro technické zázemí, postavila Masarykova univerzita v severní části ostrova Jamese Rosse v místech, kde již ustoupil ledovec. Náklady na její vybudování činily přibližně 60 milionů korun. Základna má kapacitu pro 15 až 20 lidí. Výzkum na stanici je realizován jen v letním období, umožňujícím terénní činnosti přírodovědců. Provoz je z významné části zajištěn pomocí obnovitelných zdrojů energie.

Hlavní novinky