Přejít na hlavní obsah

V kampusu začala stavba pavilonů pro biology

Centrum experimentální, systematické a ekologické biologie vyroste v severní části kampusu do podzimu 2013.

Nové pavilony bude využívat na 1000 studentů a více než 250 zaměstnanců ústavu experimentální biologie a ústavu botaniky a zoologie. Vizualizace: A Plus.

Čtyři nové pavilony pro Centrum experimentální, systematické a ekologické biologie (CESEB) se za peníze z evropských fondů začaly stavět v kampusu Masarykovy univerzity. Dodavatelem stavby je Sdružení pro realizaci CESEB, tvořené firmou IMOS, a.s. a Syner Morava a.s., které uspělo ve výběrovém řízení. Sdružení se zavázalo dokončit stavbu pavilonů za 427 milionů korun bez DPH v listopadu 2013.

„Výhodou nového centra je jednak možnost unikátního spojení biologických, lékařských a biotechnologických oborů na jednom místě a současně i bezprostřední blízkost nově budovaných kapacit centra excelentního výzkumu CEITEC Masarykovy univerzity, kde budou právě naši absolventi nacházet uplatnění,“ řekl ředitel projektu Jan Helešic z přírodovědecké fakulty.

Nové budovy budou sloužit pro výuku a výzkum. Využívat je bude na 1000 studentů a více než 250 zaměstnanců Ústavu experimentální biologie a Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MU, které dosud sídlily v provizorních prostorách. Se zahájením výuky v nových budovách se počítá od roku 2014.

Ve třech pavilonech se budou nacházet laboratoře a učebny pro praktickou výuku s kapacitou od 20 do 50 studentů. Součástí výstavby bude i experimentální skleník a zahrada pro potřeby výzkumu botaniků a fyziologů rostlin. Nové prostory budou postaveny pro univerzitní herbář, jenž je se 650 tisíci položkami třetí největší v ČR.

Technicky nejnáročnější bude stavba čtvrtého pavilonu, kde jsou celá dvě patra koncipována jako tzv. sterilní prostory pro Českou sbírku mikroorganismů, která zajišťuje uchovávání bakteriálních kultur. Další dvě patra, také se zvláštním režimem, budou určena pro pracovní skupinu mikrobiologů a molekulárních biologů.

Moderně vybavené laboratoře a výukové prostory zajistí podmínky i pro základní výzkum v oborech jako molekulární biologie a genetika, fyziologie živočichů, botanika, zoologie, parazitologie a hydrobiologie.

Hlavní novinky