Přejít na hlavní obsah

Nová výzva pro české vědce. Mohou působit v Izraeli

Nový nadační program umožní badatelům v humanitních oborech pracovat v Izraeli. První vycestují na podzim.

Zahájení stipendijního programu se zúčastnil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Foto: Archiv P. Šulcové.

Zcela novou možnost, jak rozšiřovat svoje znalosti, získali čeští výzkumníci v oblasti humanitních a sociálních disciplín. Díky deseti milionům korun, které česká vláda vložila do nadačního fondu nazvaného Masaryk Distinguished Chair, mohou pobývat, bádat či přednášet v Interdisciplinárním centru ve městě Herzlija v Izraeli.

„Jde o prestižní, dynamicky se rozvíjející soukromou vysokou školu. Měl jsem možnost její kvality dobře poznat při cestách do této země. Jako vhodného partnera nám školu ostatně doporučilo i české velvyslanectví v Izraeli,“ sdělil Petr Fiala, prorektor Masarykovy univerzity pro akademické záležitosti, který spolupráci dojednával. Mezistátní smlouvy mezi Českou republikou a Izraelem se dosud podle Fialy soustřeďovaly hlavně na podporu přírodovědného a technického výzkumu.

Díky novému nadačnímu programu se teď pozornost obrací i na bádání humanitní. „Izrael je v mnoha ohledech mimořádně zajímavá země. Důležité ale je, že tamní univerzity a výzkum jsou na špičkové světové úrovni, existuje tam velký potenciál pro spolupráci. Pro řadu vědců je taková možnost atraktivní,“ dodal Fiala.

Inaugurace Masaryk Distinguished Chair – podpis dohody mezi Interdisciplinary Center a Masarykovou univerzitou – profesor Rafi Melnik, vice prezident centra, a profesor Petr Fiala, prorektor Masarykovy univerzity (vpravo). Foto: Archiv P. Šulcové.
Čeští výzkumníci, kteří by se do Herzlije rádi vydali, mohou podávat přihlášky už od začátku února. O tom, kdo skutečně stipendium dostane, rozhodne komise složená ze zástupců obou zainteresovaných škol. „Pro výběr bude klíčová kvalita předloženého záměru,“ podotkl prorektor.

Nadační program se zaměřuje například na politické vědy, mezinárodní vztahy, sociologii, ekonomiku, psychologii, mediální studia a žurnalistiku, historii a kulturální studia. Předpokládá se, že první vědci by do Izraele mohli vycestovat už letos na podzim. „Délku pobytu mohou v závislosti na svém projektu navrhnout. Většinou se bude jednat o několikaměsíční výzkum,“ doplnil Fiala.

Program s názvem Masaryk Distinguished Chair není nahodilou iniciativou. Masarykovo jméno nese především kvůli tomu, že první československý prezident dlouhodobě podporoval sionistické snahy. Československo ostatně jako jedno z prvních uznalo židovskou národnost.

Hlavní novinky