Přejít na hlavní obsah

Vedení univerzity potvrdilo zájem o kino Scala

Univerzita našla partnera, s nímž předloží městu konkrétní návrh na využití kina, jemuž hrozí zánik.

Kino Scala je jedním z posledních jednosálových kin v Brně. Je z nich také největší, jeho kapacita dosahuje téměř 500 míst. Na konci minulého roku se ale magistrát rozhodl, že jej nabídne investorům. Foto: Petra Polčáková.

Po lednových jednáních Masarykovy univerzity se zástupci brněnského magistrátu o případném převzetí kina Scala, si univerzita nechala zpracovat analýzu možného využití, rozbor nákladů a návrhy na případné zdroje financovaní.

Na základě výsledků pak dnes potvrdila zájem o využití kina. „Univerzita již našla partnera, který má s provozováním kina dlouhodobé zkušenosti, a ve spolupráci s ním předloží vedení města konkrétní návrh, o kterém bude dál jednat,“ uvedla tisková mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Cílem záměru je zachovat v kině Scala projekci a současně využít tento prostor také pro nefilmové akce, jako jsou přednášky, výstavy, debaty a hudební vystoupení, dodala.

Kino by mělo fungovat večer, ale i dopoledne, kdy by sloužilo hlavně matkám s malými dětmi, seniorům a školám. Večerní představení by pak měla podle Fojtové cílit na mladé lidi se zaměřením na studenty. Dramaturgie by měla obsáhnout kvalitní mainstreamovou, ale i artovou produkci. Počítá se také se zapojením studentům, nejen ve výuce, ale i v případě lektorování při plánovaných artových večerech. Návrh zahrnuje i vznik univerzitní kavárny.

V první fázi bude univerzita potřebovat kolem tří milionů korun. O jejich získání bude usilovat ve spolupráci s partnerem. Kdy by kino mohlo zase začít fungovat, ale stále ještě není jasné. „Termín zahájení realizace projektu závisí na dalším jednaní s městem,“ upřesnila Fojtová.

Kino Scala je jedním z posledních jednosálových kin v Brně. Je z nich také největší, jeho kapacita dosahuje téměř 500 míst. Příspěvková organizace Turistické informační centrum, která měla kino v pronájmu od města, se jej však kvůli krácení rozpočtu rozhodla na konci roku 2011 dále neprovozovat, a Scale tak hrozil zánik. Magistrát poté čelil kritice některých akademiků z Masarykovy univerzity. Na následnou veřejně vyslovenou nabídku Magistrátu města Brna, aby se Masarykova univerzita ujala kina Scala, zareagovalo v prosinci vedení univerzity pozitivně.

Hlavní novinky