Přejít na hlavní obsah

Premiér navrhne do funkce ministra školství prorektora Fialu

Nominaci premiér podle mluvčího vlády konzultoval s koaličními partnery a sám Fiala s ní souhlasil.

Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím ve prospěch českého školství a vzdělanosti, uvedl Fiala ke své nominaci. Foto: Archiv MU..

Premiér Petr Nečas navrhne na post ministra školství někdejšího rektora a v současnosti prorektora Masarykovy univerzity Petra Fialu. ČTK to sdělil vládní mluvčí Michal Schuster. Nominaci Nečas podle něj konzultoval s koaličními partnery a sám Fiala s ní souhlasil.

Stanovisko Petra Fialy k nominaci na ministra školství:
"Rozhodl jsem se přijmout nabídku předsedy vlády Petra Nečase, abych se stal v jeho vládě ministrem školství. Učinil jsem tak po důkladném zvážení, protože toto rozhodnutí pro mě mj. znamená významně omezit své dosavadní akademické aktivity. Ve svých článcích a knihách jsem ale nejednou psal, že chceme-li dosáhnout lepšího stavu naší politické kultury, je nezbytné, aby lidé, kteří mají zkušenosti a kompetence, nedávali ruce pryč od politiky a státní správy. Dospěl jsem k závěru, že by ode mne bylo neodpovědné nabídku pana premiéra, které si velmi vážím, odmítnout. V posledních dvou dnech jsem dostal řadu reakcí od profesorů, učitelů, kolegů a také studentů, v nichž mě vyzývali, abych funkci ministra školství přijal. Je to pro mě velké povzbuzení, ale i závazek. Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím ve prospěch českého školství a vzdělanosti. Mým prvním cílem bude stabilizovat rezort a vytvořit prostředí, v němž bude panovat vzájemná důvěra mezi aktéry změn, kterými školství na všech stupních v současné době prochází.

Prosím o pochopení, že s ohledem na nutnost ve velmi krátkém čase uspořádat svoje dosavadní pracovní aktivity, budu konkrétní vyjádření ke své nové roli poskytovat až po jmenování do funkce."

Petr Fiala stál v čele Masarykovy univerzity po dvě funkční období od roku 2004 do konce srpna 2011. V posledních dvou letech předsedal České konferenci rektorů. V době svého zvolení byl nejmladším rektorem v novodobé historii českého vysokého školství. Od začátku září 2011 působí ve funkci prorektora Masarykovy univerzity pro akademické záležitosti.

Hlavní novinky