Přejít na hlavní obsah

První internetový kurz slovenštiny pro Čechy je na světě

Podíleli se na něm experti z Masarykovy univerzity. Mladí Češi podle nich slovenštině už přestávají rozumět.

Od rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky uplyne teprve 20 let. Jazyková blízkost se už ale podle odborníků ztrácí. Foto: munimade a wikipedia.

Naučit se správně slovensky mohou zdarma Češi díky nově spuštěnému jazykovému kurzu na portálu Slovake.eu. Svou stopu v něm má i Masarykova univerzita. Na přípravě prvního internetového kurzu slovenského jazyka pro Čechy se podílelo její Centrum jazykového vzdělávání. Zajistilo překlad a úpravu.

Autoři projektu upozorňují, že dvacet let po rozdělení Československa je situace v jazykové oblasti obou zemí diametrálně odlišná. Zatímco mladí Slováci čtou knihy v češtině, sledují české filmy a někteří v češtině i studují, mnoha mladým Čechům kontakt se slovenštinou úplně chybí.

Podle odborníků tak hrozí, že se za dalších 20 let budou mladí Češi a Slováci muset společně domlouvat anglicky, protože Češi už Slovákům nebudou rozumět.

Každý desátý student na MU je Slovák
Centrum jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity se do projektu zapojilo i proto, že zde studuje přes 5 tisíc Slováků. Z celkového počtu 45 tisíc studentů je to víc než každý desátý.

„Na fakultě informatiky činí podíl Slováků dokonce téměř 40 procent, a tak jsou to právě naši studenti a pedagogové, kteří přicházejí se slovenštinou denně do styku,“ vysvětluje Marek Blahuš z Centra jazykového vzdělávání MU, který český překlad stránek koordinoval.

Přesto, že jsou si oba jazyky podobné, nelze se podle autorů spolehnout pouze na automatický překlad. „Namísto zvyku ‚stavanie májov’ totiž automatický překlad nabídne třeba ‚mayská stavení’, z označení ‚slovakisté a slavisté’ máme rázem fotbalový klub ‚slávisté’ a ani doslovný překlad ‚Jak se voláš?’ určitě není správná čeština,“ naznačuje Blahuš.

Rychlokurz i didaktické hry
Stránky v současnosti nabízí minikurz s nejčastějšími výrazy pro návštěvníky Slovenska, dva obsáhlé kurzy úrovní A1 a A2 podle Evropského referenčního rámce, gramatiku a didaktické hry zaměřené na procvičování slovní zásoby.

Nechybí slovníky a zajímavé texty o Slovensku a slovenštině. Zaregistrovaní uživatelé mohou navíc komunikovat s ostatními prostřednictvím soukromých zpráv nebo vícejazyčného fóra.

Stránka je přístupná bezplatně v sedmi jazykových verzích (česky, anglicky, v esperantu, německy, francouzsky, litevsky, polsky) s otevřenou možností přidávání dalších jazyků.

Provozovatelem portálu s prvním funkčním vícejazyčným on-line kurzem slovenštiny je občanské sdružení Edukace@Internet.

Hlavní novinky