Přejít na hlavní obsah

Filmy fakulty sportovních studií slavily vítězství na Sportfilm Liberec

Uspěl snímek o bezpečném chování na sjezdovce a film upozorňující na rizika pohybu v horském prostředí.

Ilustrační foto: www.sxc.hu.

Na festivalu sportovních filmů v Liberci, Sportfilm Liberec – International Ficts Festival, se letos v září udělovaly ceny těm nejlepším snímkům se sportovní tematikou. Úspěch mezi třiceti soutěžními snímky ze šesti zemí Evropy zaznamenaly také filmy, které byly natočeny v rámci projektu Fakulty sportovních studií MU. Vítězné snímky budou prezentovány na světovém finále, které se uskuteční 5. až 9. prosince v Miláně.

„Mám z ocenění radost. Je to výsledek týmové práce mnoha odborníků nejen z Masarykovy univerzity, ale také z horské služby, horolezeckého svazu, zdravotnické záchranné služby a letecké záchranné služby," okomentovala výhru autorka projektu Zdeňka Kubíková.

První snímek nazvaný Bezpečné chování na sjezdovce – Pravidla FIS a druhý pojmenovaný Rizika pohybu v horském prostředí zvítězily v kategorii metodických a populárně naučných snímků. Porota ocenila zejména jejich snahu popularizovat bezpečné sportování pro širokou veřejnost.

Oba snímky režíroval absolvent fakulty sociálních studií Martin Horný. Bezpečné chování na sjezdovce – Pravidla FIS poukazuje na tzv. Bílý kodex – soubor bezpečnostních pravidel, která vytvořila Mezinárodní lyžařská federace FIS v reakci na neustále se zvyšující počet uživatelů sjezdařských tratí. Film Rizika pohybu v horském prostředí se pak zabývá pobytem ve vysokých nadmořských výškách. Právě vysokohorská turistika se totiž stává stále atraktivnější pro veřejnost.

Oba filmy jsou systematicky rozděleny do několika částí. V každé je nejprve pojmenován hlavní problém, který může při daném sportovním výkonu nastat. Současně je navrženo předběžné opatření, ale také řešení, pokud by se rizikové situaci nedalo vyhnout. Nebezpečí, která jsou uváděna, vycházejí z aktuálních trendů současného sportování. Materiál je určený zejména pro promítání na školách – pedagogové i studenti z něj mohou čerpat užitečné informace a cenné rady.

„Pro mě osobně bude největší výhrou to, pokud se díky filmům a projektům, které na univerzitě vytváříme, podaří zachránit třeba jen jeden lidský život. Tak to by pak celé naše snažení mělo smysl,“ shrnuje význam celého projektu Kubíková.

Hlavní novinky