Přejít na hlavní obsah

Brno hostí filmový festival sexuálních menšin

Akce začíná v pátek 16. listopadu. Kromě netradičních filmů přivede do Brna také zajímavé hosty.

Festival snímků s tematikou sexuálních menšin Mezipatra startuje v pátek 16. listopadu v Brně. Letošním tématem je moc, manipulace a šílenství. Záštitu nad akcí nově převzal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Sedmidenní filmová přehlídka slibuje netradiční filmy, zajímavé hosty a vydatný doprovodný program. „Mezipatra se vyvíjí v nejdůležitější queer filmový festival v Evropě a už nyní je nejpřátelštější, nejprofesionálnější a nejprogresivnější," říkají o festivalu němečtí režiséři Benjamin a Dominik Redingovi. Celý festival přitom připravují dobrovolníci, jejichž věkový průměr je okolo pětadvaceti let.

Co se pro diváky chystá? Mezi filmy vzbuzuje největší očekávání titul teprve třiadvacetiletého režiséra Xaviera Dolana. Film Laurence Anywas je příběhem učitele, který touží po změně pohlaví a zároveň i udržení vztahu se svou snoubenkou. Druhou perlou programu je podle organizátorů příběh dvou důchodkyň vydávajících se na registraci partnerství do Kanady s názvem Místy oblačno.

Hlavním dějištěm brněnské části festivalu (ta navazuje na pražskou část, která začala už 8. listopadu) je kulturní centrum Stadec. Projekce budou k vidění i v kině Art a Kryt, které sídlí v protiatomovém bunkru.

Tematické přednášky se odehrávají v kavárně Paradigma. Právě tam také zazní přednáška na téma Ženy mezi kriminalitou a šílenstvím socioložky Kateřiny Nedbálkové z oddělení genderových studií na Masarykově univerzitě.

Sympatizantům festivalu nabízí Mezipatra už několik let také adopci filmů. „Divák nebo organizace můžou za minimální částku 500 korun adoptovat film a získat tak na něj lístky. Jméno adoptivních rodičů bude zmíněno před projekcí a uvedeno na stránkách festivalu,“ říká brněnská ředitelka programu Kristýna Malíková.

Adoptivním podporovatelem festivalu je letos například QMU, nová queer platforma na fakultě sociálních studií.

Hlavní novinky