Přejít na hlavní obsah

Výstava Genetika ukazuje tajemství vědy

Ještě do konce prosince je v Mendelově muzeu MU otevřená ojedinělá výstava zasvěcená genetice.

Na výstavě Genetika v Mendelově muzeu MU si své najdou děti, ale i dospělí. Foto: Archiv Mendelova muzea.

Když se o ní mluví, zní jako ohromně komplikovaný obor. Že je ale genetika opravdu poutavá, ukazuje aktuální výstava v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity, která trvá ještě do konce roku. Všichni návštěvníci, které zajímá podstata fungování přírody, si na ní mohou třeba seskládat nového člověka.

„Snažili jsme se, aby si na výstavě něco pro sebe našly děti, ale také jejich rodiče nebo prarodiče,“ vysvětluje Zuzana Hanzelková, která celou expozici připravila.

Mladší příchozí si mohou zkusit místo skládačky, kterou mají doma, poskládat soubor chromozomů v jádře buňky, takzvaný karyotyp. Ti starší zase můžou zjistit víc o tom, co všechno se zkoumá v univerzitním kampusu v Bohunicích.

„Výstava obsahuje řadu podrobností o výzkumných projektech, jimiž se vědci z Masarykovy univerzity zabývají. Při přípravách jsme hodně spolupracovali s ředitelem ústavu experimentální biologie profesorem Janem Šmardou a jeho ženou Janou Šmardovou, která se věnuje výzkumu rakoviny,“ popisuje Hanzelková.

Příchozí se dokonce mohou stát součástí celonárodního výzkumu populační genetiky vedené biologem Pavlem Lízalem, který se zaměřuje na takzvané chutnačství.

„Testujeme látku s názvem fenylthiokarbamid, kterou část populace vnímá a část ne. Přímo v muzeu máme připravené vzorky obsahující danou látku a kdo má zájem, vloží si do úst malý papírek, aby zjistil, jak na tom je,“ nastiňuje Hanzelková. Účastníci pak jen vyplní krátký formulář a ze sesbíraných dat časem vznikne statistika.

Výstava Genetika je první částí ze šestidílného cyklu, který postupně představí vědu na Masarykově univerzitě. Dále bude následovat expozice zaměřená na medicínu, geografii či archeologii.

S Mendelem do světa
Výstavy však Mendelovo muzeum nepořádá jen ve své budově v centru Brna, s jinými jezdí také do dalších měst i za hranice České republiky. Informace o životě a díle světoznámého genetika Mendela, jenž působil v jihomoravské metropoli, aktuálně ukazuje v muzeu National Cheng Kung University a ve slovinské v Lublani.

Začátkem roku bude expozice instalovaná také v Litvě a Lotyšsku a v únoru rovněž na Illinoiské univerzitě v Chicagu. Panelová výstava je také k vidění v poslanecké sněmovně v Praze.

Hlavní novinky