Přejít na hlavní obsah

Týden výtvarné kultury láká do galerií

Od 11. do 17. března zpestří brněnský kulturní život série výtvarných výstav, workshopů a performancí.

Brněnskou kulturu oživí od 11. do 17. března čtvrtý ročník Týdne výtvarné kultury, který zaplní brněnská muzea, galerie i některé fakulty Masarykovy univerzity. Účastníci se mohou těšit na vernisáže, workshopy nebo neobvyklé výtvarné performance.

Hlavní ideou akce je popularizace výtvarné scény v Brně. Pořadatelé však chtějí přinést divákům hlubší kontakt s uměním, než bývá na podobných akcí obvyklé.

„Kontakt může spočívat ve workshopu, animaci nebo setkání s umělcem. Týden výtvarné kultury je úplně jiný než třeba Muzejní noc, lidé zde mají více příležitostí na soustředění, osobní zážitek a odborný kontakt s uměním,“ popsal pořadatelský záměr vedoucí Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU Radek Horáček, který před čtyřmi lety tradici akce založil.

Letošní ročník má podtitul Creative help a soustředí se na prezentaci sociálních projektů, které připravují studenti. „Už druhým rokem organizujeme také soutěž pro střední školy. Jejím tématem jsou fotografie zaměřující se na sociální problémy společnosti,“ uvedla organizátorka Týdne Jana Reichel. Vítězné fotografie si mohou zájemci prohlédnout od pondělí 11. března až do 12. dubna v Galerii černá linka na pedagogické fakultě.

Celý Týden výtvarné kultury nabízí návštěvníkům přes šedesát akcí. Například v úterý 12. března můžou návštěvníci zavítat do Domu umění na performanci Netančím na špičkách, která je inspirována aktivitami významných umělců 20. století a propojuje různé současné taneční techniky.

„Asi nejneobvyklejší je letošní výtvarná akce na pedagogické fakultě nesoucí název Soused má kliku (platí i pro koule). Zaměstnanci pedagogické fakulty si díky ní vzájemně přetvoří kliky na dveřích svých kabinetů,“ uvedla pořadatelka akce Veronika Drobná.

Hlavní novinky