Přejít na hlavní obsah

Queer platforma hledá comingoutové příběhy

Jak lidé odhalují menšinovou sexuální orientaci? Podělte se o zkušenosti nebo o reakce na přiznání blízkých.

Zajímá vás, co obnáší odhalení menšinové sexuální orientace? Znáte někoho, kdo touto cestou už prošel? Jste to vy sami? Možná právě vás hledá projekt Gender centra Fakulty sociálních studií MU a jeho Queer platformy QMU.

Přemýšlíte, jestli jsou na Masarykově univerzitě lidé z nějakých sexuálních menšin? A proč jich znáte tak málo? Tuto otázku si klade připravovaný projekt CoMing oUt, který chce právě příběhy těchto lidí představovat. 

Vyzývá proto všechny, kdo mají něco společného s Masarykovou univerzitou, aby se na webových stránkách projektu anonymně či otevřeně podělili o své zkušenosti s coming outem – tedy se způsobem, jak o svojí sexuální orientaci řekli okolí. Jak na to lidé reagovali? Jak pravdu o své identitě prozradili rodině a jak se se svou menšinovou orientací vypořádávají v běžném životě? Podělit se je ale možné i o to, jakým způsobem lidé reagovali na přiznání svých blízkých. Uzávěrka na zasílání příběhů je 31. března.

Příběhy formou literárních textů i maleb či fotografií budou pro veřejnost k dispozici ve speciální brožuře a také ve formě výstavy. Ta se uskuteční v rámci Queer univerzitního týdne, který proběhne v květnu v rámci oslav Mezinárodního dne boje proti homofobii.

„Coming out je jedním z nejdůležitějších aspektů života queer osob a zároveň je to téma, které všechny spojuje – ať už jste si takovým přiznáním prošli nebo ne, ať už jste sami queer nebo nejste, možná máte někoho takového ve svém okolí. A pokud nemáte, možná vás zajímá, jaké to je. Proto jsme spustili projekt coMing oUt,“ říká Alžběta Možíšová z QMU. Kromě výstavy nabídne akce také informační stánky, přednášky a promítání filmů.

Hlavní novinky