Přejít na hlavní obsah

Na filozofické fakultě našli pamětní desku sirotčince

Dělníci při rekonstrukci narazili na pamětní desku z roku 1892 původního sirotčince. Objevili i schránku s dokumenty.

Pamětní deska připomínající dvacetileté výročí postavení městského sirotčince v místě dnešní filozofické fakulty.

Radost přinesly historikům stavební práce na filozofické fakultě. V pátek 29. března tam dělníci při úpravách pro výtahovou šachtu na katedře filozofie nalezli v části vstupní zdi pamětní desku připomínající dvacáté výročí dokončení městského chlapeckého sirotčincePrávě pro něj dnešní fakultní budova A vznikla v roce 1872. Páteční objev je významný také tím, že v prostoru za pamětní deskou našli dělníci plechovou schránku s dobovými dokumenty.

„Udělali jsme dokumentaci nálezu a kvůli stavebním pracím jsme se rozhodli ji ihned sejmout. Za ní jsme pak našli schránku a v ní svazek dokumentů převázaných červenobílou stuhou. Abychom je nepoškodili, zatím jsme je nerozmotávali. Předáme je pracovníkům Archivu města Brna, kteří je upraví pro další zkoumání,“ uvedla k nálezu Irena Loskotová z ústavu archeologie filozofické fakulty.

O osudu pamětní desky, kterou odhalili v sirotčinci v roce 1892, nebyly od roku 1918 žádné záznamy. Na Masarykově univerzitě, která budovu získala při svém vzniku v roce 1919, se o jejím umístění nevědělo.

Loskotová však doplnila, že historici podobný nález očekávali na základě dobových pramenů. Na fakultě by se totiž mohly nacházet ještě další dvě pamětní desky.

Za pamětní deskou sirotčince byla ve výklenku uschovaná i plechová schránka s dobovými dokumenty.
„Nález mě nesmírně potěšil. Díky dokumentům, mezi nimiž jsou možná i plány budovy, získáme řadu cenných informací,“ řekla Loskotová.

Nález má svoji hodnotu i pro projekt Internetové encyklopedie dějin města Brna, na kterém se podílí Masarykova univerzita. Mapováním pamětních desek ve městě se dlouhodobě zabývá Miroslava Menšíkové. V databázi encyklopedie se nyní nachází 225 pomníků a 584 pamětních desek.

Historické dokumenty zpracuje Archiv města Brna.
Pamětní deska připomínající dvacetileté výročí dokončení sirotčince, by se měla na své původní místo po rekonstrukci fakulty vrátit. Stavební práce, které tam začaly vloni v březnu, potrvají až do srpna 2014. Jejich výsledkem bude nová budova se šesti nadzemními a dvěma suterénními podlažími, v nichž bude umístěno podzemní parkování, výukové prostory včetně multimediální učebny a depozitář knih propojený se stávající fakultní knihovnou. Součástí projektu Centrum podpory humanitních věd (CARLA) je i rekonstrukce zmíněné budovy bývalého sirotčince a úprava nádvoří.

Hlavní novinky