Přejít na hlavní obsah

O výuku češtiny je mezi cizinci stále zájem

"Mně se čeština velmi líbila, je to takový melodický jazyk. Bohemistiku jsem začala studovat hlavně kvůli jazyku," vzpomíná na své první setkání s češtinou Bulharka Cvetanka Avramová. Společně se svou kolegyní Michaelou Kuzmovou, rovněž Bulharkou, pak vyjmenovává české večerníčky a seriály, díky nimž se poprvé seznámily s jazykem, který později obě vystudovaly. "Většina našich kolegů pracuje jako novináři nebo na ministerstvu, kontakt s jazykem a s Českou republikou však nemají. My jezdíme do ČR pravidelně a s jazykem stále pracujeme, takže je to pro nás velice blízké," dodává Michaela.

Ačkoliv obě již samy český jazyk učí, Michaela na vysoké škole ve Volgogradě, Cvetanka na univerzitě v Sofii, pravidelně jezdí do České republiky na různé jazykové kurzy. Na Filozofické fakultě MU již absolvovaly jednosemestrální kurz češtiny a podruhé také zamířily na Letní školu slovanských studií, kterou od 23. července do 20. srpna pořádal Kabinet češtiny pro cizince FF. Letošního 38. ročníku letní školy se zúčastnilo 178 studentů ze 33 zemí světa. Největší zájem o výuku českého jazyka je tradičně ve slovanských zemích, ale také v USA mezi potomky emigrantů. Letošního ročníku se zúčastnilo nejvíce Němců, většina z nich však jako stipendisté bavorské vlády, kteří do ČR přijeli zakončit celoroční program Bohemicum, vypisovaný na univerzitě v Pasově. Kromě nich se školy účastní stipendisté Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Kabinetu češtiny pro cizince. Menší část pak tvoří samoplátci.

Image
V odpoledním bloku mohli účastníci absolvovat přednášky o českých reáliích. Jedním z přednášejících byl i prof. Jiří Kroupa (na fotografii)

Účastníci jsou podle pokročilosti rozděleni do 13 skupin, přičemž úplní začátečníci mají výuku v anglickém nebo německém jazyce. Každý den dopoledne pak absolvují pět hodin intenzivní výuky a odpoledne si mohou vybrat z přednášek o výslovnosti, pravopise, zajít mohou také na přednášky o reáliích České republiky či na promítání českých filmů. Pro začátečníky je na požádání k dispozici tlumočnice, neboť celý odpolední blok je v češtině. "Student, který se chce češtině věnovat intenzivně, tady má šanci studovat 12 hodin denně," připomíná ředitelka Letní školy PhDr. Eva Rusinová.
Tím ovšem kontakt s českým jazykem nekončí - každý pátek a neděli byly pro zájemce připraveny exkurze po památkách a zajímavých místech republiky, vše s českým průvodcem. Zájemci tak mohli zavítat do Telče, Kroměříže, Bučovic, na Pernštějn, na zámek do Lednice či do Moravského krasu. Ochuzeni nebyli ani o výlet do Prahy. Pokud účastníci projdou závěrečným testem, obdrží certifikát o absolvování, za který si mohou na domovské vysoké škole započítat kredity. "Letní škola slovanských studií je naše výkladní skříň, nemáme z toho žádný zisk. Z kurzovného samoplátců je hrazeno stravování, ubytování, program i veškeré učební pomůcky," vysvětlila na závěr Eva Rusinová.

Hlavní novinky