Přejít na hlavní obsah

Dozorcem na Testu studijních předpokladů

Atmosféru přijímacích zkoušek na Masarykovu univerzita očima dozorce zachytila naše redaktorka.

Každý rok vyšle Masarykova univerzita v prvním květnovém víkendu do svých učeben desítky dozorců nad skládáním Testu studijních předpokladů, jednotné přijímací zkoušky, která letos oslavila už deset let své existence. Tentokrát jsem se jedním z dohlížitelů stala také já. Dozorovat hladký průběh testu mě ovšem nevyslali do Brna, ale rovnou do Bratislavy, kde se přijímačky konají, aby byly blíže zájemcům o studium ze Slovenska.

„Dobrý den, jménem Masarykovy univerzity vás vítám na Testu studijních předpokladů. Při vstupu do této místnosti jste obdrželi instrukce, které si prosím všichni během následujících šesti minut prostudujte,“ pronáší od pultíku v učebně tmavovláska s modrou visačkou, na které je její jméno, logo univerzity a nápis: TSP 2013.

Je sobota devět hodin ráno. Naprosto stejnou větu pronese dnes ještě dvakrát, v poledne a ve tři hodiny. Pokyny, které se podávají studentům, musejí být slovo od slova stejné. Důvod je jednoduchý – zachování naprosto stejných podmínek pro všechny a minimalizování rizika stížností, že některé skupině nebyl dostatečně zdůrazněný některý detail o průběhu testování.

Po uplynutí šesti minut vedoucí naší učebny Lenka zopakuje nejdůležitější informace, údaje o čase a spouští testování. Následujících sto minut je v místnosti hrobové ticho, které naruší jen občasné spadnutí láhve s vodou z lavice, listování v zadání nebo zvuky zvenčí. Studenti si překvapivě nepokoušejí radit, každý se soustředí na své zadání.

„Tak co, která to je?“ špitnu svému kolegovi do ucha. „Druhá řada vlevo, červená košile,“ odpoví mi. No co, dozorci jsou také jen lidé. Mají-li více než hodinu a půl sledovat stovku píšících, není divu, že si jejich oko hledá favority. Ostatně druhý kolega mi v žertu prozradil, že se jako dozor mimo jiné přihlásil, aby mohl obhlédnout potenciální prvačky.

To však neznamená, že svou práci nebere dozor zodpovědně. Každý z nás prošel školením a každý úzkostlivě dodržuje všechny pokyny – pečlivě kontroluje totožnost studentů a přepočítává odpovědní formuláře a zadání, aby se nic neztratilo. Podmínky jsou přísné. Aby ne, když se rozhoduje o budoucnosti tisíců studentů.

„Děkujeme za vaši účast na Testu studijních předpokladů. Výsledky TSP budou přístupné ve vaší e-přihlášce nejpozději 13. května. Nashledanou,“ zakončuje po sto minutách Lenka testování a z učebny se valí dav studentů. Rychle otevřít okna, zkontrolovat zapomenuté věci v zásuvkách a vytáhnout nový seznam na další testování. Tento den bude ještě dlouhý.

Hlavní novinky