Přejít na hlavní obsah

Na TEDx se sdílely i myšlenky z univerzity

Třetí ročník popularizačních přednášek pozoruhodných osobností hostilo divadlo Reduta.

Už třetí brněnskou odpověď na fenomén takzvaných TED talků hostilo v sobotu 11. května divadlo Reduta. Nabídlo sérii popularizačních přednášek významných vědců, technologů i umělců o myšlenkách, které je hodno šířit. Mezi nimi i pár osobností spojených s Masarykovou univerzitou.

TEDx je nezávisle organizovaná konference, která vzešla z TED konference, která už od roku 1984 spojuje technologii, zábavu a design (právě první písmena anglických ekvivalentů tvoří její název).

Řečníci představují publiku poutavou formou převratné vynálezy, filozofické myšlenky i neuvěřitelné osobní příběhy. Na konferencích TEDx, kterých se nyní koná po světě stovky, oproti TEDu nevystupují tak věhlasná jména jako je Bono Vox či Bill Clinton, přesto se stávají vyhledávaných zdrojem inspirace. Do Brna tento formát přineslo pořádající občanské sdružení Brnopolis.

Stejně jako posledně i letos moderní prostory foyer divadla Reduty zaplnili lidé s visačkami s třemi hesly, které je samotné charakterizují a která usnadňují hledání společných témat k hovoru.

Na přeložené přednášky ze všech světových TED a TEDx konferencí se lze podívat na internetu, největší kouzlo osobní účasti na konferenci je však vysoká koncentrace lidí odhodlaných nápady z pódia rozebírat ze všech úhlů a také možnost s řečníky promluvit tváří v tvář.

Nápady z Masarykovy univerzity
Vědecky zaměřenou část konference reprezentovali mimo jiné osobnosti Masarykovy univerzity. Přednosta ústavu lékařské etiky Josef Kuře představil možnosti fyzické i psychické modifikace těla. Absolvent přírodovědecké fakulty, tamější externí vyučující a teolog Marek Orko Vácha zase položil otázku, jak je možné, že se neorganizovaná hmota Země v průběhu let vyvinula v život, který si nyní klade podobné otázky. Mnozí se těšili na zakladatele fakulty sociálních studií Iva Možného, který měl promluvit o stáří, ale zdravotní stav mu účast nakonec nedovolil.

Vystoupení patnácti českých i zahraničních řečníků střídalo promítání přednášek ze světových konferencí a performance umělců. O vtipný moment se postarala hudebnice Gabriela Vermelho, když přezpívala hesla na visačkách diváků. Jednoho z nich nechala zazpívat ta její.

Zapojit publikum zkusili i někteří řečníci - absolvent brněnských práv a bojovník za transparentní stát Pavel Franc zjistil, že jen deset lidí z hlediště umí zpaměti říci alespoň pět článků Listiny základních lidských práv a svobod, a proto ji vytištěnou všem rozdal.

Myšlenky otevírající oči
Živá a zapálená vystoupení řečníků jsou příjemnou alternativou k mnohým těžkopádných přednáškám, které lze slyšet na vysokých školách, shodli se někteří studenti v publiku.

Čím jsou pro ně konference TEDx tak atraktivní? „Mladí lidé, kteří ještě neví, čeho by v životě chtěli dosáhnout, můžou na TEDx najít inspiraci i povzbuzení, že lze realizovat i zdánlivě neuvěřitelné činy a pomůže jim to najít sama sebe,“ odpovídá student ekonomicko-správní fakulty Martin Tkáč. Spolužačka Ivana Chlubná dodává: „Myslím, že spousta studentů má zavřené oči a TEDx je umí otevřít.“

Další možnost otevírání očí mají zájemci 25. května v Praze a 7. září v Kroměříži, kde jsou hlavními organizátory akce opět studenti a absolventi Masarykovy univerzity.

Hlavní novinky