Přejít na hlavní obsah

Studenti budou učit ve škole v muzeu

Žáci se díky vysokoškolákům seznámí s probíranou látkou zábavnou formou v jiném než školním prostředí.

Studenti pedagogických oborů Přírodovědecké a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se zapojili do projektu Moravského zemského muzea Škola v muzeu. Jeho cílem je seznámit žáky základních a středních škol zábavnou a interaktivní formou s muzejní institucí a přiblížit jim společenská a přírodovědná témata v jiném než školním prostředí.

Muzeum připravilo pro pilotní fázi projektu čtyři výukové moduly. Témata Velká Morava a Vrcholný středověk jsou určena pro žáky základních škol, pro středoškoláky jsou pak připraveny náměty Geologická období a Vrcholný středověk.

Přípravu vyučovacích hodin v rozsahu 45 až 60 minut a pracovních listů měli za úkol právě studenti MU, a to v rámci svých předmětů. „Škola v muzeu se může stát systematickým přínosem pro vzdělávání učitelů,“ zdůvodnil proděkan pro studium přírodovědecké fakulty Zdeněk Bochníček účast Masarykovy univerzity na tomto projektu. Na přípravě hodin se nyní podílí pět studentů.

Cílem muzea je zvýšit svou atraktivitu pro žáky a studenty, proto jim chtějí nabídnout možnost absolvovat vyučovací hodinu, která bude podána zábavnou a interaktivní formou, přímo v muzeu. Přednášená látka bude navíc odpovídat rámcovému vzdělávacímu programu, takže ji už nebude nutné probírat znovu ve škole. „Chceme si tímto způsobem také vychovat novou návštěvnickou generaci,“ doplnila mluvčí muzea Eva Pánková.

Hlavní novinky