Přejít na hlavní obsah

Vaňkovka ukáže příběhy brněnských nápadů

Na výroční výstavě Jihomoravského inovačního centra se představí nápady, které udělaly díru do světa.

S jejich výrobky se možná potkáváte a skoro určitě jste aspoň o některém z nich slyšeli. S Jihomoravským inovačním centrem je spjatá řada novátorských nápadů, které vyvolaly ohlas v Česku i v zahraničí. Ty nejzajímavější myšlenky a jejich příběhy připomene od 13. června v Galerii Vaňkovka výstava nazvaná Jak brněnské nápady mění svět.

„Řada inovací, se kterými se dnes běžně setkáváme se narodila v Brně. Chtěli bychom lidem ukázat, že mají na co být hrdí, protože spousta z nich je světově unikátní,“ říká Helena Továrková, mluvčí Jihomoravského inovačního centra, který výstavu pořádá k 10. výročí svého založení.

Na výstavě, která potrvá do 30. června, se ukáže dohromady třináct nápadů. Návštěvníci se budou moct seznámit s robotem Advee, prohlédnout si freedomky z dílny stejnojmenné společnosti nebo si odpočinout u vodní dýmky od Meduse Design, které se vyváží do celého světu a svůj exemplář má i brunejský sultán.

Natrefit bude možné také na tři firmy, jejichž majitelé jsou spjatí s Masarykovou univerzitou.

Lidé procházející Vaňkovkou si budou moct vyzkoušet operační systém pro seniory z dílny společnosti Celebrio, která se zrodila na fakultě informatiky. „Jejich expozice je plánovaná jako pokojík babičky a dědečka. Tvůrci softwaru v něm budou sbírat názory na svůj produkt, aby ho mohli ještě vylepšovat,“ přibližuje Továrková.

Kromě toho se budou zájemci moct seznámit s tím, jak se zrodilo Spoteee, nápad studentů fakulty sportovních studií, jak lidem zpříjemnit běhání na pásu ve fitness centrech. Pouští jim na obrazovku videa z pozoruhodných míst z celého světa, takže mají pocit, jako by byli přímo tam.

Představí se i vratné kelímky NickNack. Jejich tvůrci s nimi prorazili na velkých hudebních akcích, jako je například Majáles, a podařilo se jim ulevit organizátorům od velkých starostí s úklidem.

Různorodé myšlenky mají jedno společné. Nikdo z lidí, kteří s nimi přišli, v začátcích neměl velký kapitál na rozjezd. Prorazit do světa se jim však přece jen povedlo. „Rádi bychom, aby tohle byla jedna z věcí, kterou si návštěvníci z výstavy odnesou, a motivovalo je to do vlastního podnikání,“ doplnila Továrková.

Hlavní novinky