Přejít na hlavní obsah

Univerzita staví. Co se rozjíždí a kde se finišuje?

Na mnoha místech univerzity se staví a rekonstruuje. Na co si kde dát pozor a co se chystá.

V reálu filozofické fakulty v ulici Arna Nováka už stojí hrubá stavba nové budovy (vpravo). Zároveň se pracuje na rekonstrukci budovy A (uprostřed).

Na mnoha místech Masarykovy univerzity se staví nebo rekonstruuje a práce už jsou na většině fakult za polovinou. Například botanici, zoologové nebo experimentální biologové se do nových pavilonů v kampusu nastěhují už v zimě. Nová přestavba naopak začíná na právnické fakultě, což s sebou nese omezení pro studenty i zaměstnance.

Nejdůležitější informací pro ně je, že pro literaturu se bude místo do fakultní knihovny chodit do března 2015 do Moravské zemské knihovny. „Vyšla nám vstříc, takže tam můžeme přestěhovat celý náš fond. Knih ale nebude tolik ve volném výběru, bude se muset víc objednávat a zájemcům je vyhledají knihovnice,“ přiblížila situaci tajemnice právnické fakulty Blanka Přikrylová.

Přesun má své opodstatnění
Rekonstrukce, která v budově z 30. let proběhne, bude opravdu výrazná. Vyžádala si ji vadná kanalizace a neustále vlhké zdi. „Kanalizace pod domem je v dezolátním stavu, prosakuje z ní voda,“ vysvětluje Přikrylová. Ze čtyř stok, které dělají problémy, se v minulosti důkladně opravila jen jedna a na zbylých se prováděla různá dočasná opatření, která však nevydržela dlouho. Vedení fakulty už proto došla trpělivost, a tak přistoupilo k důkladnější, byť časově náročnější úpravě.

Poznat to bude především v jarním semestru, kdy fakulta přijde také o svůj hlavní vchod, do budovy se pak bude vcházet zadem, a kolem zdí budou až osmimetrové výkopy.

V Botanické ulici roste nová budova fakulty informatiky.
Biologové, informatici a pedagogové finišují
Zatímco na právnické fakultě se do země teprve kopat začne, jinde už z ní vyrostly celé nové budovy. Blízko stěhování už jsou botanici, zoologové a experimentální biologové, kteří se z areálu v Řečkovicích a z Drobného a Kotlářské ulice přesunou do čtyř nových pavilonů v kampusu budovaných díky projektu hrazenému z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Plán počítá s tím, že učit se v nich začne od jarního semestru a podle informací Romana Čermáka, jenž za stavbu odpovídá, tomu zatím nic nebrání. „Stěhování by mělo začít už v prosinci. Areál v Řečkovicích, který si univerzita pronajímá, úplně vyprázdníme,“ sdělil. On a jeho kolegové teď musí přichystat mimo jiné pavilon číslo A25, kde budou laboratoře a prostory se speciálním režimem určené pro sbírku mikroorganismů. I ta se v zimě přemístí.

Téměř hotová nová budova už stojí i v areálu fakulty informatiky v Botanické ulici. Na podzim se bude dokončovat opláštění a pracovat na vnitřních prostorách. A na univerzitu už se také pomalu chystají poslední kusy z vybavení, kterým se chlubí projekt CERIT-SC. Dva výpočetně mimořádně výkonné systémy již v Brně jsou, další je kvůli své velikosti zatím v Jihlavě a poslední má dorazit opět přímo do Brna do konce října.

„Stojí sedm milionů korun, má 288 výpočetních jader napojených přímo na šest terabajtů paměti. Je to stroj, který v republice v akademickém prostředí nikdo nemá, a pouze se mu blíží ty, kterými disponuje Škoda Auto,“ přiblížil Luděk Matyska, ředitel Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity, s tím, že on a jeho kolegové si od nového vybavení slibují například schopnost zpracovávat enormní množství dat, která potřebují mimo jiné bioinformatici.

S počítači však souvisí ještě jedna zpráva. Na podzim pravděpodobně dojde na opravu vzduchotechniky, klimatizace a topení v počítačové hale fakulty informatiky. „Asi sto počítačů bychom přesunuli do náhradních prostor v Botanické nebo Šumavské ulici. Zda nám ministerstvo rekonstrukci schválí, ale zatím nevíme,“ přiblížila tajemnice fakulty Lenka Bartošková omezení, na které se budou muset informatici adaptovat.

Ve stejnou dobu jako nová budova fakulty informatiky by se měla otvírat i ta na pedagogické fakultě. V pětipodlažní stavbě budou mít svoje sídlo výzkumné instituty a doktorandi. Ti by se mohli začít stěhovat už během jara. S přesunem knihovny, která zabere celá tři patra, se počítá na léto.

Ceitec a filozofická fakulta beze změn
Naopak zatím všechno při starém, a tedy se stejnými opatřeními týkajícími se studentů a zaměstnanců, zůstává na stavbách na filozofické fakultě a Ceitecu. Počítá se s tím, že do elipsovitého pavilonu Středoevropského technologického institutu se budou lidé přesunovat na jarní semestr roku 2015. Na filozofické fakultě se totéž stane na podzimní semestr téhož roku. Přesný harmonogram prací druhé etapy přestaveb se aktuálně připravuje.

Hlavní novinky