Přejít na hlavní obsah

Rektoři nesouhlasí, aby profesory jmenoval předseda Senátu

Poruší se tak podle nich zákon, který ukládá ministerstvu školství projednat důležité návrhy s vysokými školami.

Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s novelou vysokoškolského zákona, kterou má na svém dnešním zasedání projednávat vláda. Novela totiž předpokládá, že by dosavadní pravomoc prezidenta republiky při jmenování profesorů přešla do kompetencí předsedy Senátu Parlamentu České republiky.

„Takový postup předsednictvo zásadně odmítá, protože je tak porušen vysokoškolský zákon, který ukládá Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy povinnost projednat důležité návrhy s reprezentacemi vysokých škol,“ stojí ve vyjádření České konference rektorů, jehož celé znění je k dispozici níže. 

Rektoři tak reagují na aktuální stav, kdy 77 akademiků, kteří splnili podmínky pro to, aby se stali profesory, čeká na jmenování. Prezident Zeman je však jmenovat odmítá a této pravomoci by se podle médií rád zbavil. 

Usnesení Předsednictva České konference rektorů

Praha, 8. ledna 2014

Předsednictvo České konference rektorů je krajně rozhořčeno informacemi o předložení návrhu novely vysokoškolského zákona k projednání vládou České republiky dne 8.1.2013, která by dosavadní pravomoc prezidenta republiky při jmenování profesorů převedla na předsedu Senátu Parlamentu České republiky. Takový postup předsednictvo zásadně odmítá, protože je tak porušen vysokoškolský zákon, který ukládá Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy povinnost projednat důležité návrhy s reprezentacemi vysokých škol. Česká konference rektorů opakovaně žádá vládu, aby případná novela vysokoškolského zákona ohledně jmenování profesorů nebyla přijímána ve spěchu, ad hoc a bez zvážení širšího legislativního kontextu. Vláda bez důvěry poslanecké sněmovny by již neměla iniciovat změny vysokoškolské legislativy.

Za předsednictvo České konference rektorů

Prof. RNDr. Václav Hampl
předseda České konference rektorů

Hlavní novinky