Přejít na hlavní obsah

Apríl: Už žádná eFka. Akademický senát zrušil stupeň nedostatečně

Známkovací stupnice na Masarykově univerzitě se mění s okamžitou platností.

Univerzita předpokládá, že studenti jsou intelektuálně natolik na výši, že stupeň F již nebude potřeba.

Akademický senát Masarykovy univerzity dnes ráno na mimořádné schůzi rozhodl o změně známkovací stupnice. Ze škály A až F , která již na Masarykově univerzitě zdomácněla, zmizí stupeň F.

Číselná i slovní hodnota jednotlivých známek přitom zůstává stejná. Nejhorší možnou známkou tak bude E, neboli „dostatečně“. S nedostatečným výkonem studentů, a tedy ani s nutností zkoušku opakovat, se nadále nepočítá.

Inspirací pro změnu známkování byla petice studentů nazvaná Nechceme eFka! Autoři petice argumentovali negativně ovlivněným začátkem prázdnin a sníženým kapesným ze strany rodičů. „Některé z nás rodiče dokonce posílají na brigádu místo dovolené. A to všechno jen kvůli vám, eFka!“ stálo v textu petice.

Žádostí se vedení Masarykovy univerzity zabývalo již v pondělí. „Argumenty studentů se nám zdály rozumné. Nechceme období dovolených kazit ani sobě, proč bychom je tedy měli kazit ostatním,“ uvedl prorektor pro záležitosti studentů Jiří Rakušan. Za pravdu pak managementu univerzity dal i senát, jenž novinku odhlasoval.

Studenti změnu vítají. „Obavy z toho, že budu muset zkoušku opakovat, často vedly k tomu, že se toto proroctví naplnilo. Když ale budu moci psát písemky jen tak pro radost, můj výkon se určitě zlepší,“ uvedl student sociologie Robert Merton.

Chybějící stupeň pro nedostatečný výkon u zkoušek však mezi vyučujícími rozproudil diskusi, jak se vypořádat se slabými studenty. „Předpokládáme, že naši studenti jsou intelektuálně natolik na výši, že stupeň F již nebude potřeba. Zároveň posluchače všech fakult vyzýváme, aby nepolevovali ve svém úsilí a známky si skutečně zasloužili. Neradi bychom se vraceli k původní stupnici,“ apeloval na studenty Rakušan.

Rozhodnutí akademického senátu platí okamžitě, změny se tedy projeví již v jarním zkouškovém období. „Vzhledem k tomu, že studenti nemají možnost zkoušky opakovat, uvažujeme také o zkrácení zkouškového období jen do konce května. Tuto možnost ale musíme nejprve projednat s vedením jednotlivých fakult,“ doplnil Rakušan.

Poznámka redakce na závěr: Pokud jste předchozí řádky vzali vážně, pak vězte, že tento článek vyšel na 1. apríla ;)

Hlavní novinky