Přejít na hlavní obsah

Bez ISu ani krok už 15 let

Informační systém je nedílnou součástí Masarykovy univerzity.

Vedoucí vývojového týmu ISu Michal Brandejs.

IS neboli Informační systém Masarykovy univerzity je skoro to první, s čím se potká každý student nastupující do prvního ročníku Masarykovy univerzity. Pro některé je příliš složitý, jiným už doslova zachránil studium. Nicméně kdo se s ISem neskamarádí, nemůže na Masarykově univerzitě dostudovat.
Heslo do Informačního systému odříká každý student zpaměti i o půlnoci. Není divu, vždyť jej používá denně. Studenti si v ISu nejenom zapisují předměty, kontrolují rozvrh, ale také žádají o stipendia, komunikují se spolužáky či odevzdávají seminární práce. Výčet všeho, co IS umí, se jeví být téměř nekonečný.

„Vývojáři spolu s dalšími pracovišti na univerzitě se vždy snažili, aby uživatelům přinesl IS kromě základních funkcí i něco dalšího, co jim může ulehčit nebo alespoň zpříjemnit pracovní, studijní a někdy i osobní život,“ doplňuje Michal Brandejs, který vede vývojový tým ISu od počátku jeho vzniku. „Proto byly vyvinuty aplikace jako Úschovna pro ukládání a sdílení velkých souborů, Dril pro učení se a memorování například slovíček cizího jazyka, zprostředkování kontaktu se spolužáky v Absolventské síti nebo e-shop produktů a služeb spojených se vzděláváním zvaný Obchodní centrum,“ vypočítává Brandejs.
IS pomáhají spravovat i studenti

Univerzitní Informační systém se narodil v roce 1998, když se vedení univerzity rozhodlo úplně elektronizovat studijní agendu. „Systém měl za cíl především zavést kreditové studium a prostupnost studia na celé škole, a ulehčit tak studentům a učitelům řešení studijních záležitostí, stejně jako studijním referentům měl pomoci s vedením jejich agendy,“ vzpomíná Brandejs na začátky fungování. Univerzita se navíc rozhodla, že projekt zvládne vlastními silami a jeho řešení nabídla týmu pracovníků a studentů fakulty informatiky.

Na počátku měl vývojový tým ISu čtyři pracovníky, dnes je to několik desítek lidí, z nichž někteří jsou ještě studenti. Tým, který se o vývoj a provoz systému stará, tvoří systémoví a aplikační programátoři, analytici, designér, databázoví specialisti, specialista na bezpečnost, uživatelská podpora a jiní.
„Pracovat pro IS znamená přijmout stejnou filozofii vývoje, jakou jsme přijali už na začátku, a neslevit ze stanovených dobrých předsevzetí. Členové našeho týmu musejí umět pracovat společně, protože každý je závislý na práci druhého. Analytička a programátor jsou na začátku závislí na fakultní uživatelské podpoře, která se snaží rozpoznat potřeby fakulty, a naopak na konci stojí fakultní is-technici nebo e-technici, kteří pomáhají zavádět hotovou aplikaci do praxe,“ vysvětluje Brandejs.

Patnácté narozeniny oslavil IS pětimiliardtým kliknutím
Informační systém letos slaví patnácté narozeniny. Za dobu svojí existence prošel mnohými změnami, z nichž některé se týkaly i jeho vzhledu. „Mění se prostředí okolo nás, životní styl, pracovní procesy, technologie a je potřeba nezůstávat pozadu,“ říká Brandejs. Patnáct let od svého vzniku oslavil IS i kliknutím, které mělo pořadové číslo pět miliard. 

Za dobu své existence má Informační systém Masarykovy univerzity na kontě mnoho úspěchů. Používají jej například i další české vysoké školy. Centrum výpočetní techniky, které IS spravuje, ale vyvíjí množství dalších aplikací a systémů. Nejznámějšími z nich jsou například systémy na odhalování plagiátů Theses.cz, Odevzdej.czRepozitar.cz nebo PravyDiplom.cz, systém umožňující ověření pravosti diplomu online.

Za největší úspěch ISu ale Michal Brandejs nepovažuje nové aplikace a funkce. „Kromě ocenění a mezinárodních uznání, která jsme získali, považuji za největší úspěch hlavně to, když nám poděkuje uživatel, že mu IS v něčem pomáhá, ať už v jeho práci nebo studiu,“ uzavírá.

Hlavní novinky