Přejít na hlavní obsah

Američan se na letní škole už sedm let učí česky

Craig Cravens vyučuje v USA češtinu. Do Brna na filozofickou fakultu jezdí pravidelně zdokonalovat své znalosti.

Craig Cravens.

Čeština je krásný jazyk, ale těžký – alespoň to tvrdí většina cizinců, kteří jí měli možnost studovat nebo s ní někdy přišli do kontaktu. Craig Cravens, učitel českého a ruského jazyka a literatury z Indianské univerzity v Bloomingtonu, USA, se do ní zamiloval už před dvaceti lety. Už sedm let se každý rok účastní Letní školy slovanských studií, kterou v Brně pořádá Kabinet češtiny pro cizince Filozofické fakulty MU.

Craig Cravens se Letní školy slovanských studií v Brně poprvé účastnil před sedmi lety jako posluchač. Postupem času ale začal vést své vlastní kurzy. Letos to byly přednášky o Járu Cimrmanovi, československé Nové vlně a pak o českém undergroundu a skupině Plastic People of the Universe. Společně se studenty dokonce připravili o Cimrmanovi divadelní představení.

K češtině se Cravens dostal náhodou, ale zdejší kultura mi rychle přirostla k srdci. „Učil jsem se ruštinu, ale na postgraduálním studiu jsem si musel vybrat další jazyk. Volba padla na češtinu, úplně náhodně a nepromyšleně,“ vzpomíná devětačtyřicetiletý Cravens.

Při studiu ruské literatury si časem uvědomil jednu věc. „Dostojevský a Tolstoj píší o velkých věcech, filozofují o smyslu života a podobně. O těch jejich velkých věcech mně už ale nebavilo číst. Pak se mi do rukou dostal Hrabal. Vždyť on je taky filozof, řekl jsem si. Ale píše o životě úplně jinak,“ opisuje Cravens první setkání s českou literaturou, která jej později tolik okouzlila.

Letní škola není jenom o studiu jazyka
Letní škola slovanských studií je organizována kabinetem češtiny pro cizince na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Letos se jí od 19. července do 16. srpna účastnilo přibližně 140 studentů z více něž 30 zemí světa. Jádro výuky v letní škole se soustředí do pěti vyučovacích hodin dopoledne a skládá se z intenzivních jazykových kurzů, speciálních seminářů a přednášek.

Kromě ranních bloků přednášek a jazykových lekcí se pokročilejší studenti odpoledne účastní kurzů o lingvistice, kultuře, české hudbě, dějinách umění či městě Brně. Začátečníci pak pokračují například hodinami fonetiky, v odpolední nabídce jsou i hodiny správné české výslovnosti. Večerní program tvoří filmová promítaní nebo večírky.

Přestože zde Craig Cravens letos byl především jako učitel, sám se některých přednášek účastnil a nadále se zdokonaluje v znalostech češtiny. Jak sám říká, přestože se češtině věnuje už tolik let a mluví zcela plynule, je pro něj pořád těžká.

„I když jsem na začátku studia češtiny už uměl rusky, stejně mi to až tak nepomohlo. Čeština má mnohem víc koncovek než ruština, některé české vazby jsou pro nás Američany taky složité. My totiž v angličtině nemáme gramatiku, máme jenom slova,“ porovnává se smíchem Cravens.

Hlavní novinky