Přejít na hlavní obsah

Bezpečnostní tým z Masarykovy univerzity odhalil hackera

Za posledních sedm napadl škodlivým softwarem nejméně 1500 počítačů. Snažil se získat přístupová hesla.

Díky pomoci bezpečnostního týmu CSIRT-MU Masarykovy univerzity se podařilo jihomoravským kriminalistům objasnit případ hackera, který v posledních sedmi letech napadl nejméně 1500 počítačů.

Právě na základě podnětu expertů z univerzity začali policisté na případu před dvěma lety pracovat, v minulých dnech pak zahájili trestní stíhání šestatřicetiletého muže z Brněnska. K objasnění případu podle policistů přispěla jak velmi dobrá spolupráce s akademickou sférou tak i fakt, že na jižní Moravě funguje specializovaný útvar kriminalistů zabývající se vyšetřováním informační kriminality.

„Útočník používal škodlivý software cílený na operační systémy typu Linux. Snažil se odcizit přihlašovací údaje, které jsou používány pro vzdálený přístup k počítačům. Povaha provedení svědčí o propracovaném návrhu softwaru, který předběhl jiné známé aktivity pocházející ze stejné doby,“ uvedl Daniel Kouřil, který je vedoucím skupiny analýzy incidentů na Ústavu výpočetní techniky MU.

Podle odborníků je objasnění takového trestného činu včetně stíhání proti konkrétní osobě u takto sofistikovaných případů v oblasti počítačové kriminality zcela unikátní výsledek i mezinárodním měřítku.

Obviněný muž se k přečinům doznal, v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody v trvání dvou let. Výše hrozícího trestu se však ještě může změnit dle výsledků dalšího vyšetřování. Jedním z jeho cílů je také objasnění hackerova motivu a zejména pak způsob následného využití neoprávněně získaných dat.

Hlavní novinky