Přejít na hlavní obsah

Medici z Brna budou chodit na praxi také v Jihlavě

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity začala spolupracovat s Nemocnicí Jihlava.

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity zahájila ojedinělou spolupráci s Nemocnicí Jihlava. Pacienti se tak už v tomto akademickém roce začínají v ambulancích setkávat s brněnskými mediky.

Na praxi by mělo každý rok přijít asi dvacet studentů. V nemocnici se jim budou věnovat lékaři interních a chirurgických oborů. „Zpětná vazba pro nás bude, že zjistíme, které předměty jsou pro studenty užitečné a kde by bylo potřeba látku doplnit, nebo naopak vypustit tak, aby se jim hodily nabyté znalosti po dokončení studia v praxi,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty MU Jiří Mayer.

Spolupráce se rozvine zejména v oblasti prázdninových praxí pro studenty Všeobecného lékařství a studentů, kteří se připravují na výkon nelékařských zdravotnických povolání, ale i v oblasti předpromočních praxí. Obě instituce budou také spolupracovat při akreditaci studijních programů postgraduálního a specializačního vzdělávání. Témata dizertačních prací budou posléze vypisována s přihlédnutím k zájmu nemocnice, která tak může začít používat označení afiliovaná nemocnice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Spolupráci si pochvaluje také ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. „Jsem moc rád, že se vše podařilo. Jedná se o jedinečnou věc, kdy do nás Masarykova univerzita vkládá důvěru, a toho si velice vážím,“ řekl.

Předpokladem je, že by na praxi do jihlavské nemocnice chodili především mladí lidé z Vysočiny. Ti by zde také, pokud by měli zájem, mohli zůstat pracovat. „V Česku je nedostatek lékařů a velká část z nich odchází po studiích do zahraničí. Díky praxím můžeme studentům ukázat zázemí naší nemocnice, takže je větší pravděpodobnost, že se jim u nás zalíbí a chtěli by tady zůstat pracovat,“ vysvětluje Velev.

Proděkan lékařské fakulty Jaroslav Štěrba zdůrazňuje: „Výběr studentů, kteří absolvují předpromoční praxe, je v kompetenci fakulty, a ta přednostně nabídne možnost předpromoční praxe studentům s registrovaným pobytem v okruhu do 50 kilometrů od Nemocnice Jihlava.“

V jihlavské nemocnici pracuje 1300 zaměstnanců. Studentům může nabídnout pracoviště jediné infekční jednotky intenzivní péče v Kraji Vysočina.

Hlavní novinky