Přejít na hlavní obsah

V atriu FSS ještě před pár lety parkovala auta

Původní vnitroblok prošel výraznou proměnou.

Ve dvoře FSS dříve parkovala auta.

Hlavně mladší generace studentů fakulty sociálních studií by na otázku, jaké místo mají na svojí škole nejradši, odpověděly jednoznačně. Atrium. Prostor, kde se dá prosedět celý den u kávy nad seminární prací. Právě atrium bylo na posledním snímku ve fotosoutěži Proměny MU.

Oblíbené místo vzniklo díky rekonstrukci fakulty v roce 2004, předtím to byl prostě jen klasický vnitroblok, kde parkovala auta, a k posedávání (hlavně v zimě) rozhodně určen nebyl.

Stavební práce se zde před pár lety dělaly rozsáhlé především proto, že se sem celá fakulta sociálních studií vzniklá v roce 1998 stěhovala z areálu v Gorkého ulici. „Ve svém předchozím působišti měla prostorové problémy. Podařilo se je ale vyřešit ve chvíli, kdy se z Joštovy vystěhovala lékařská fakulta,“ vysvětlil Jiří Pulec, ředitel Archivu Masarykovy univerzity.

Nejvýstižněji zachytila dnešní podobu původního vnitrobloku Lucie Bajnarová.

Rekonstrukce výrazně změnila nejen celé přízemí budovy, ale dala fakultě i novou aulu. V té, kde se dnes pořádají imatrikulace nebo promoce studentů, totiž bývala celouniverzitní tělocvična.

Historie domu je však daleko starší. Vznikl už v letech 1907 až 1910, a to podle projektu profesora německé techniky v Brně Ferdinanda Hracha, muže, který je mimochodem také autorem dnešního sídla jihomoravského krajského úřadu.

„Německá technika budovu FSS využívala až do roku 1945. Tehdy byla ale, stejně jako všechny ostatní německé vysoké školy v Československu, zrušena a její budovy připadly ze zákona jejímu českému protějšku, tedy české technice,“ přibližuje historický vývoj Pulec a naznačuje, že další léta to s nájemci na lukrativní lokalitě uprostřed města bylo ještě o něco složitější. „Technika budovu směnila s lékařskou fakultou za její areál na Úvoze, vymínila si ale dočasné užívání některých technických laboratoří v suterénu budovy v ulici Joštově. Definitivně místo opustila až v roce 1996.“

Léta, která technici na škole strávili, se podepsala také na jejím dnešním vzhledu. Ve fakultní knihovně si návštěvníci mohou i dnes prohlédnout kovovou konstrukci s částí jeřábu, která tam podle všeho zůstala po konstruktérovi Viktoru Kaplanovi, tvůrci vodní turbíny.

Inženýři pracovali v budově ještě na dalších záležitostech, v knihovně se třeba zkoušelo rádiové vysílání. Své další aktivity tam ale jindy měla i Masarykova univerzita, v 50. letech na Joštově sídlila část později zrušené farmaceutické fakulty.

Hlavní novinky