Přejít na hlavní obsah

Jak na metodologii výzkumu? Pomůže 100metod.cz

Blog 100metod.cz pomáhá s navrhováním výzkumných projektů hlavně v oblasti designu služeb.

Autorka blogu Ladislava Zbiejczuk Suchá působí v kabinetu informačních studií a knihovnictví FF MU.

Je to už rok, co založila Ladislava Zbiejczuk Suchá z kabinetu informačních studií a knihovnictví blog s názvem 100 metod, který měl studentům sloužit jako pomůcka při navrhování vlastních výzkumných projektů týkajících se zejména designu služeb. Co nevidět se z něj stalo místo, odkud čerpali inspiraci nejen studenti, ale i mnozí další. Po několikaměsíční pauze se stránka začíná rozrůstat a dočká se i tištěné podoby.

„Web měl primárně sloužit studentům KISKu v předmětech, které vyučuji, tedy metodologii a aplikačním semináři. V semináři studenti pracují na vlastním projektu, pro který potřebují znát výzkumné metody. A tak jsem se rozhodla jim je zpřehlednit,“ vrací se k počátkům projektu Zbiejczuk Suchá. „Chtěla jsem, aby měli na jednom místě seznam metod, které mohou použít zejména v procesu poznávání uživatelů navrhovaných služeb, analýzy jejich potřeb a podobně.“ Stránka měla přitáhnout i pracovníky knihoven, pro které je právě inovace služeb denním chlebem.

Blog 100metod.cz si brzy našel oblibu nejenom u studentů, ale i u lidí mimo akademickou obec a stal se známým zdrojem inspirace pro ty, kteří se inovativnímu designu služeb profesně věnují. „S webem skutečně pracují různí lidé, kupodivu nejenom knihovny či naši studenti. Také se mi ozývá hodně lidí z komerční sféry, kterým se web líbí. Když jsme s kolegy vymýšleli pokračování projektu, nemysleli jsme už jen na knihovnickou komunitu, ale i na širší využití,“ vysvětluje zakladatelka stránky.

S novým šatem i nový název
Pokračováním projektu, který Zbiejczuk Suchá načas přerušila kvůli disertační práci, má být nejenom popsání dalších výzkumných metod, ale zejména jejich vydání v papírové formě. Pracuje na tom společně s dalšími kolegy z kabinetu, zapojeni jsou ale i studenti či bývalí studenti, kteří dnes už ve službách pracují.

„Několik posledních týdnů jsme se studentským týmem vybírali a zpracovávali metody pro papírové vydání. Není to ale stejných pětatřicet metod jako na webu, vybrali jsme je tak, aby lépe pokryly všechny fáze návrhu služeb – tedy fázi poznávání a výzkumů, analýzy, návrhu služby a jejího testování,“ přibližuje Zbiejczuk Suchá.

Kartičky jsou už hotové a připravují se k tisku. Připomínkovala je desítka odborníků z knihoven, univerzit, firem i neziskovek. Projekt dostal navíc i nové jméno – Libdesign.cz. Spustí se na začátku května a na jeho stránkách bude možné si kartičky i objednat. Ještě v květnu bude anglická verze karet představena na konferenci QQML2015 v Paříži. V České republice tvůrci karty představí odborné veřejnosti na Národním semináři informačního vzdělávání, který se koná v červnu.

„A co bude s webem 100metod.cz? Cíl je jasný – do stovky nám ještě hodně metod zbývá, je na čem pracovat,“ dodává s úsměvem Zbiejczuk Suchá.

Hlavní novinky