Přejít na hlavní obsah

Být hodný mezi chytrými? To chce odvahu

Pracovat s pojmem důstojnost může činit některým právníkům potíže. I to zaznělo i Weyrově dnu právní teorie.

O důstojnosti se už popsaly tisíce stran. Jak ale tuto hodnotu chápou právníci v současném kontextu a proč je tento pojem pro právo vůbec důležitý? Zamyšlení i odpovědi zazněly od odborníků na konferenci Weyrův den právní teorie, která se odehrála na Právnické fakultě MU na konci května.

„Důstojnost je samou podstatou lidských práv,“ vymezila na úvod ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. Jak ale vzápětí dodala slovy svého oblíbeného autora Jeremyho Waldrona: chce to hodně odvahy být hodný mezi chytrými, tedy umět o pojmu přemýšlet, mluvit, ale také ho užívat.

Není ale vždy potřeba o důstojnosti mluvit explicitně, je totiž obsažena v diskuzích i soudních rozhodnutích, aniž by byla zmíněna přímo. Šimáčková to ilustrovala na faktu, že pouze necelá tisícovka z šedesáti tisíc rozhodnutí Ústavního soudu obsahuje pojem důstojnosti, a z toho mnohé okrajově. Téma se však dotýká celé řady věcí, které u toho soudu končí. „Připustit zásahy do důstojnosti by znamenalo vždy zasáhnout do podstaty lidství. Nesmíme ani pomyslet na to, že bychom lidi dělili na lidi první a druhé kategorie,“ doplnila soudkyně.

Na to navázal i vyučující z olomoucké právnické fakulty Maxim Tomoszek, podle něhož důstojnost znamená nutnost respektu k lidské osobě. „Společnost nejlépe definujeme podle toho, jak se chová k těm nejslabším,“ glosoval. Připomněl také, jak uměli zbavit člověka důstojnosti například nacisté. „Důstojnost je to, co dělá člověka člověkem. Oni mu ji vzali a udělali z něj pouhou položku v seznamu,“ doplnil Tomoszek.

Právě proto se podle politologa Jiřího Baroše z fakulty sociálních studií potřebujeme vracet k historickým konceptům základních pojmů, jako je důstojnost či suverenita. „Samozřejmě pouze historický pohled nestačí, čelíme novým problémům. V pochopení nám proto pomáhá analogie, tvůrčí užívání zděděných konceptů nebo aplikace na nové situace,“ doplnil.

O důstojnosti i aktuálních problémech právní teorie mluvili řečníci z českých i slovenských právnických fakult a dalších institucí také v pokračujícím konferenčním bloku. Sedmdesátku účastníků obohatily náhledy na právo například ve formě ekonomické analýzy práva či hudební interpretace, zaujala ale i originální kresba velryby znázorňující vztah právního systému k určitému případu z mezinárodního práva soukromého.

Hlavní novinky