Přejít na hlavní obsah

Ruský historik Andrej Zubov bude znovu hostem na MU

Na Masarykově univerzitě představí také druhý díl spisu Dějiny Ruska 20. století.

Ruský profesor historie Andrej Zubov po loňské přednášce na MU.

Ruský profesor historie Andrej Zubov, který kvůli kritice zahraniční politiky Ruska musel před rokem ukončit své dosavadní působení v Institutu pro mezinárodní vztahy v Moskvě (MGIMO), přijede znovu přednášet na Masarykově univerzitě. Po přednášce věnované podobám religiozity Starého světa a jejich reflexi v oblasti kultury, která se uskuteční na filozofické fakultě v pondělí 22. června ve 14:00, bude následovat autorovo představení druhého dílu spisu Dějiny Ruska 20. století a autogramiáda.

Univerzita vloni nabídla Zubovovi pracovní místo poté, co kvůli svým postojům přišel o práci. Nabídku nakonec odmítl s tím, že je pro něho jako pro občana důležité zůstat v Rusku a pokračovat ve své práci tam. O tom, že jeho působení v Rusku není jednoduché, svědčí nedávný incident ve městě Kazaň na západě Ruska, kde Zubovovu přednášku na poslední chvíli ukončil zásah hasičů a policie, údajně kvůli hrozbě bombového útoku, který prý někdo ohlásil.

„Důvody, pro něž profesor Zubov odmítl opustit svou vlast, plně chápu a velmi si vážím toho, že to bude právě Masarykova univerzita, kde bude v České republice poprvé představen druhý díl jeho Dějin Ruska,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, který Zubova na univerzitu pozval.

Ruský historik, religionista a politolog Andrej Zubov se ve své práci zaměřuje na historické kořeny a aktuální otázky demokracie v Asii, zvláště v Thajsku a Rusku, vztahy Východu a Západu, a také na otázky spojené s rolí náboženství v ruské a západní společnosti. Svou pozici v moskevském institutu musel vloni opustit poté, co list Vedomosti otiskl jeho kritický komentář odsuzující ruskou intervenci na Ukrajině. Zubov v něm přirovnal ruskou anexi Krymu k anšlusu Rakouska v roce 1938. Za Zubova se kromě odborníků postavili také studenti.

Hlavní novinky