Přejít na hlavní obsah

Přihlašování do dětské univerzity startuje

Volných je 170 míst. Dvaceti sociálně znevýhodněným dětem nabídne Masarykova jUniverzita speciální stipendium.

Odpalování plastových lahví při fyzikálních pokusech nebo práce se zvířaty. Podobné věci jmenují první absolventi Masarykovy jUniverzity, když si mají vzpomenout, co je na sobotních dopoledních v přednáškových místnostech a laboratořích MU nejvíc bavilo. Šance pro další děti ve věku od 9 do 14 let přihlásit se do dětské univerzity a mít podobné zážitky se otevře už v pondělí 29. června ve 14:00 na webu mjuni.cz.

Volná jsou místa pro celkem 170 dětí, zápisné činí 1500 Kč na celý akademický rok, přičemž dvaceti dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí poskytne univerzita speciální stipendium, aby za studium nemusely platit.

Předchozí ročník Masarykovy jUniverzity se začátkem loňského října zaplnil velmi rychle. „Do dětské univerzity mě přihlásila mamka a mně se to moc líbilo. Nejvíc různé pokusy. Vůbec mi nevadilo, že musím do školy v sobotu, a odchodila jsem všechny hodiny,“ svěřila se jedna ze studentek, devítiletá Nela z Hrušovan u Brna. Ráda by jednou na vysoké škole studovala, a jak dodala, chce být veterinářka.

Výuka se na dětské univerzitě odehrává vždy jednu sobotu v měsíci. Děti se tak dvakrát podívaly na každou ze čtyř zapojených fakult. V aktuálním ročníku to bude trochu jinak, fakult se zapojí celkem osm, a malí studenti si tak užijí pestřejší skladbu předmětů.

V minulém ročníku si například na lékařské fakultě vyzkoušely první pomoc nebo trénovaly na epidemii eboly. Informatici zase vysvětlovali mladým vědcům princip prediktivního psaní nebo šifrování a na pedagogické fakultě je čekaly pokusy se zvukem nebo vaření s šíleným chemikem. Další chemické pokusy si vyzkoušely i na přírodovědecké fakultě, kde pomocí nejnovějších metod odhalovali vraha nebo měly možnost prohlédnout si vycpaná i živá zvířata.

Právě ta zaujala dalšího studenta, jedenáctiletého Roberta. Ten s rodiči jezdil každý měsíc do Brna až z Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku. „Dělali jsme tady úplně jiné věci než ve škole a nejvíc se mi líbily hodiny na přírodovědecké fakultě,“ popisoval po květnovém slavnostním předávání diplomů mladý absolvent. Po škole by chtěl studovat na gymnáziu a pak i na vysoké škole. Hodně ho baví stroje, takže by nejraději šel na techniku.

Jemu i dalším dětem, které se prvního ročníku dětské univerzity zúčastnily, je líto, že se nemůžou znovu přihlásit, čerství absolventi ale musejí uvolnit místo novým zájemcům. „Dětskou univerzitu ale budu moc doporučovat svým kamarádům,“ dodal Robert.

Hlavní novinky