Přejít na hlavní obsah

Vnuk kata z Osvětimi vystoupí 17. listopadu na Masarykově univerzitě

Akce nazvaná Sedmnáctý studentský nabídne diskusi s Rainerem Hössem, projekce dokumentů i lampionový průvod.

Rainer Höss je vnukem velitele vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Výročí 17. listopadu se dnes už častěji připomíná v souvislosti se sametovou revolucí. Pravdou však je, že na tento den připadá Mezinárodní den studenstva, který je původně připomínkou studentských demonstrací proti nacismu v roce 1939.

Masarykova univerzita u příležitosti tohoto svátku připravila akci nazvanou Sedmnáctý studentský, jejímž vrcholem bude diskuse Rainera Hösse, vnuka velitele vyhlazovacího tábora v Osvětimi, s Tal Bahsan, izraelskou novinářkou, jejíž babička zemřela v koncentračním táboře v Terezíně a matka přežila internaci v koncentračním táboře Terezín a Osvětim.

„Znám své dědictví. Nemohu to změnit,“ říká Rainer Höss. „Účinnější je to jméno použít a ukázat, že zlo není v krvi – přesně to totiž tvrdili nacisté.“

>> sledujte přímý přenos z besedy

Höss používá své jméno jako zbraň proti doktríně, kterou kdysi reprezentovalo. Přednáší každoročně na desítkách škol, pomáhá vést anti-extremistickou skupinu nazvanou Loud Against Nazis a podporuje řadu dalších projektů. Ve svých projevech Höss popisuje historii své rodiny a apeluje na toleranci. Vyzývá mladé lidi, aby odmítali bigotnost, často varuje, že Evropa zažívá v souvislosti s vymezováním vůči islámu obrodu extremismu. Někteří jeho kritici nicméně poukazují na to, že používá své jméno jako obchodní artikl.

Moderovaná diskuse (v angličtině s tlumočením do češtiny) nazvaná Freedom Lecture 2015: Lidskost vs. barbarství, se odehraje 17. listopadu od 15:30 v Univerzitním kině Scala (přímý přenos z besedy bude zajištěný do kavárny v kině a na nádvoří Místodržitelského paláce Moravské galerie). Vstup je na ni zdarma stejně jako na další části programu. Součástí celé akce Sedmnáctý studentský bude také tradiční lampionový průvod pořádaný Nadačním fondem studentů Filozofické fakulty MU a projekce dvou filmových snímků.

Průvod letos půjde opačným směrem než obvykle. Sraz je v 17:30 na náměstí Míru na konečné tramvaje číslo 4. Odsud vyrazí směrem do centra města kolem Kounicových kolejí a Právnické a Filozofické fakulty MU na Komenského náměstí a bude pokračovat do protileteckého krytu v Husově ulici.

Univerzitní kino Scala ve 14:00 ještě před Freedom Lecture uvede dokument Živý mrtvý, který se věnuje hrůzám v koncentračním táboře v Osvětimi. Ve 20:30 pak kino nabídne dokument Síla lidskosti o činech Nicholase Wintona, který během nacistické okupace zachránil téměř 700 převážně židovských dětí. Na snímek naváže krátká beseda vedená dramaturgem Zdeňkem Tulisem.

Hlavní novinky