Přejít na hlavní obsah

V Sýrii chodí každý spát s kalašnikovem

Jaké to je být novinářem na bojové linii s Islámským státem vyprávěla na FSS Markéta Kutilová.

Markéta Kutilová.

Novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová se nedávno vrátila z Kobani, tedy hlavní bojové linie s Islámským státem. Jako reportérka jezdí do válečných zón pravidelně, cesta do Sýrie ale byla trochu jiné kafe.

„Když vás zajme Islámský stát, víte, že je to jednosměrná cesta,“ popisovala atmosféru Kutilová na besedě se studenty v rámci Multimediálního dne na Fakultě sociálních studií MU.

Kobani, město na hranicích Sýrie a Turecka, bylo dobyto zpět z rukou Islámského státu teprve před čtyřmi měsíci. Markéta Kutilová se svou kolegyní Lenkou Klicperovou byly první Češky, které osvobozené, ale zdecimované město navštívily. Na vlastní oči tak viděly trosky místa, které se stalo symbolem boje proti islámským fundamentalistům.

Dobýt město zpět a předat jej do rukou Kurdů se podařilo jen díky bombardování spojenců, druhou stranou mince je ale jeho totální zničení. Rodiny, které se do oblasti dnes vrací, nemají kde bydlet a traumatické zkušenosti je poznamenávají na celý život. „Každý člen rodiny chodí spát s kalašnikovem, nejstarší muž pak spí venku před domem, aby v případě útoku mohl aspoň ostatní varovat,“ popisuje Kutilová každodenní rutinu, které se sama musela podřídit, když v Kobani strávila téměř dva týdny.

Dnes kontroluje Islámský stát více než polovinu území Sýrie a celý stát Kutilová označuje bez váhání jako jedno velké bojiště, kde se není kam schovat. Ani novináři zde nejsou v bezpečí a na rozdíl od jiných válečných konfliktů, kde v případě zajetí následuje většinou výměna za výkupné, tady IS peníze nepotřebuje a osud zajatců je předem jasný.

Islámský stát disponuje nejmodernější technikou a prakticky nevyčerpatelnými zdroji financí, pramenící z těžby ropy. Na prostou otázku jednoho ze studentů – „Kdo může od někoho takového kupovat ropu?“ – má Kutilová jasnou odpověď: „Mafie, které ji potom rozprodávají dále a neskutečně na tom vydělává.“ Pro představu – příjmy IS z prodeje ropy jsou asi dva miliony dolarů denně.

Pohyb prakticky na dostřel islamistům a několik návštěv samotných bojových linií mohla Kutilová s kolegyní absolvovat jedině v doprovodu místního průvodce, který byl také největší položkou rozpočtu celého výjezdu. Ten stál něco přes sto tisíc korun, většinu pokryli sponzoři.

Není to tak ale vždy. „Spousta lidí, kteří mají zájem se k nám přidat si myslí, že to pro ně bude příjemná dovolená. Jsou to ale hodně low-budget cesty, které si někdy platíme celé sami. Pokud ale má někdo vážný zájem, stačí se ozvat a není problém se k nám přidat,“ reaguje Kutilová na dotazy z publika. A co jí při této práci dodává energii? „Je to pocit, že to má smysl. Kdo jiný o těch hrůzách napíše, když ne já? A taky mám určitou závislost na adrenalinu,“ uzavírá Kutilová.

Novináři z praxe zavítali v pátek 6. listopadu na fakultu sociálních studií, kde na Multimediálním dni besedovali se studenty a předávali cenné zkušenosti. Kromě Markéty Kutilové přijeli například zahraniční reportér Hospodářských novin Ondřej Soukup či Lubomír Světnička natoaktual.cz a podařilo se jim zaplnit učebny do posledního místa.

Součástí akce byla také prezentace nejvýznamnějších médií na tzv. mediálním jarmarku a série panelových diskuzí s ústředním tématem mediální manipulace.

Hlavní novinky