Přejít na hlavní obsah

Kniha, která umí mluvit

Středisko pro pomoc studntům se specifickými nároky Teiresiás připravilo novou hybridní knihu nazvanou Omnibus – Čítanka anglických textů. Jde již o šestou knihu tohoto typu, kterou Teiresiás uvádí na trh. Nejde o knihu v pravém slova smyslu, ale o multimediální CD, jehož obsahem je elektronický text, ale i jeho zvuková nahrávka. Díky tomu slouží hybridní knihy i jako učební pomůcky pro lidi se zbytky zraku nebo nevidomé. Užitečná však může být i ostatním.


Kniha Omnibus je koncipována jako antologie textů z angloamerické literatury. "Pokusila jsem se o reprezentativní výběr, který by obsahoval jak texty dnes už vnímané jako klasické, tak texty méně známé. Zároveň jsem se snažila, aby čítanka obsahovala texty různé náročnosti a byla tak přístupná i mírně pokročilým studentům,“ uvedla k tomu editorka publikace Karolína Stehlíková. Kniha tak obsahuje úryvky z románu Anny Sewellové, pohádku Oscara Wildea nebo hravou poezii A. A. Milna. Pro náročnější jde zde však i povídka Virginie Woolfové nebo úryvek ze hry Antonius a Kleopatra od Williama Shakespeara. Přílohu knihy pak tvoří nahrávky několika černošských spirituálů. Ukázky namluvili lektoři několika jazykových škol a mezi nimi i několik rodilých mluvčích.

Technicky se na výrobě podílel Petr Hladík, zaměstnanec střediska Teiresiás, a dále externí spolupracovníci Tomáš Gůra a Pavel Volák, kteří pracovali především na vývoji softwaru. Grafická podoba je dílem studia Pixl-e. CD Omnibus i se speciálním prohlížečem na hybridní knihy stojí 200 korun a je k dostání ve středisku Teiresiás nebo v knižní distribuční síti v Brně.

Hlavní novinky