Přejít na hlavní obsah

Přes 150 praktických lékařů se sjelo do Brna

Role praktických lékařů se mění. Diskutují o tom na vůbec první praktické konferenci.

Jak správně vyšetřit člověka, který si stěžuje na bolest při pohybu, či na potíže s uchem, krkem či ušima? Jaké jsou základní principy lékařské etiky? Jak získat více času na pacienta zapojením techniky? Tato a další témata zazní na vůbec první Praktické konferenci pro praktické lékaře.

Tu v těchto dnech pořádá v Brně Lékařská fakulta Masarykovy univerzity společně s Mladými praktiky v Brně. „Konference je šitá na míru potřebám praktických lékařů. Jak se mění obor, zvyšuje se potřeba mluvit více než o nemocech o etice, či právu jako každodenní součástí práce v ordinaci. Na rozdíl od obvyklých přednáškových akcí, tato konference bude aktivní, obsahuje workshopy a velký prostor pro diskuzi,“ říká Hana Matějovská Kubešová, přednostka kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství.

Současná role praktického lékaře se podle Matějovské Kubešové musí změnit. „Zatímco v minulosti lékař řešil 90 procent obtíží pacientů a speciální vyšetření ordinoval, jen když bylo nezbytné, nyní se lidem nechce čekat v ordinaci. Proto praktické lékaře obcházejí a navštěvují přímo specialisty. Donesou si domů řadu léků, které si navzájem odporují nebo mají stejné účinky. Liší se názvy a jsou v různých krabičkách, ale obsahují stejnou účinnou látku. Praktický lékař se často o medikaci nedozví a nemá tak šanci ji korigovat. Tady pak řešíme případy předávkování a dalších zdravotních potíží,“ říká koordinátorka konference Matějovská Kubešová.

Jak dále uvádí, je třeba, aby praktičtí lékaři získali důvěru a byli těmi prvními, za nimiž nemocný půjde. „Populace stárne a bude potřeba, aby praktičtí lékaři sledovali zdravotní stav obyvatel a hlídali bránu, kterou lidé do zdravotního systému vstupují,“ vysvětluje Hana Matějovská Kubešová.

Z pozorování lékařů pak bude možné vyvodit, jak je třeba zahustit síť terénních služeb, aby starší pacienti mohli zůstávat déle doma, kolik bude třeba lůžek v domovech pro seniory, o kolik navýšit kapacity v zařízeních, kde se starají o pacienty s demencí, či Alzheimerovou chorobou. „V Brně odstartuje pilotní projekt, kdy budou praktičtí lékaři dobrovolně poskytovat údaje o svých pacientech. Ty použije Ústav zdravotnických informací a statistiky pro plánování do budoucna,“ doplnila Matějovská Kubešová.

Jedním z atraktivních témat konference je blok IT technologie. „Nemocných přibývá, dokážeme odhalit více chorob. Prodlužuje se věk dožití, čeho však příliš nepřibývá, jsou lékaři. Logicky se tak zkracuje doba, kterou na pacienta máme a můžeme s ním hovořit. Snažíme se tedy uspořit každou minutu, kterou místo nás může zvládnout technika,“ říká lékař Vladimír Marek z jedné z brněnských ordinace, který přednáší na téma: Lékař léčí, technika funguje.

Hlavní novinky