Přejít na hlavní obsah

Informatika láká ženy stále víc

Na Fakultu informatiky MU přichází čím dál víc studovat ženy. Roste taky počet těch, které tam pracují.

V posledních letech se objevuje čím dál víc aktivit, které se snaží přitáhnout k počítačové vědě ženy. Jejich zastoupení v IT oborech je totiž nízké a v posledních desetiletích navíc klesalo. V roce 1993 bylo podle údajů Českého statistického úřadu mezi IT odborníky 36 procent žen, zatímco v roce 2012 to bylo jen asi 10 procent. Zvýšit zastoupení žen se proto snaží i Fakulta informatiky Masarykovy univerzity.

A daří se jí to. Zatímco v roce 2011 bylo ze zapsaných studentů do bakalářského studia 10,3 procenta žen, loni to bylo už 17,1 procenta, tedy 86 dívek. Podobný nárůst zaznamenala fakulta také u navazujícího magisterského studia. V meziuniverzitním srovnání jde o nadprůměrná čísla.

„Stojíme o větší počet studentek, které jsou pro nás určitě přínosem. Ženy vedle zcela srovnatelných studijních výsledků zlepšují celkovou atmosféru na fakultě,“ řekl proděkan FI pro kvalitu, propagaci a celoživotní vzdělávání Petr Sojka.

Aby FI přitáhla ke studiu informatiky víc dívek, pořádá pro ně například týdenní prázdninový kurz. „Začali jsme také spolupracovat s Czechitas, rozvíjející se komunitou žen se zájmem o informační technologie, s nimiž na jarní semestr a také pro letní školu připravujeme kurz Programování pro Android pro středoškoláky,“ uvedl Sojka. Doplnil, že z šedesáti přihlášených už vybrali dvacet studentů, z toho polovinu tvoří dívky.

Ženy lákají především obory aplikované informatiky, jako je například grafický design, který zajišťuje Ateliér grafického designu a multimédií. V těchto disciplínách je zastoupeno více žen i mezi vyučujícími. Ostatně celkově je mezi akademickými pracovníky fakulty více žen, než je v IT běžné na jiných vysokých školách. Tvoří asi 12 procent.

Hlavní novinky