Přejít na hlavní obsah

Premiér Sobotka sledoval na univerzitě cvičný útok na elektrárnu

V Kybernetickém polygonu Masarykovy univerzity se trénuje obrana kritické počítačové infrastruktury.

Premiér České republiky Bohuslav Sobotka dnes navštívil Masarykovu univerzitu a brněnské Národní centrum kybernetické bezpečnosti. Spolu s odborníky na počítačové sítě a jejich zabezpečení mluvil o dalších krocích, jak se bude do budoucna pečovat o systémy organizací zapojených do takzvané kritické infrastruktury. Sobotka se také zúčastnil simulace počítačového útoku na elektrárny, která se konala v Kybernetickém polygonu Ústavu výpočetní techniky MU.

V krátkém čase je to už druhé cvičení, které se na univerzitě odehrávalo. V říjnu trénovali ve speciálně vybaveném polygonu, kde je možné simulovat i velmi rafinované útoky bez ohrožení vnějších sítí, zástupci klíčových ministerstev a úřadů. Tentokrát se simulace odehrávaly ve virtuálním prostředí elektráren. „Organizačně se dnešní cvičení od prvního výrazně nelišilo, pravidla byla nastavená obdobně, jen se změnilo obsazení jednotlivých týmů,“ uvedl Jan Vykopal, vedoucí bezpečnostního oddělení MU.

Pracovníci ústavu výpočetní techniky se postarali o organizaci testování a stali se také členy týmu, který prováděl virtuální útok. Výsledek a podrobnosti cvičení zveřejní jeho organizátor, Národní bezpečnostní úřad, až s odstupem. „Z minula máme ale velmi pozitivní zpětnou vazbu. Účastníci si chválili, že jde skutečně o praktický test, ne jen o přednášku,“ doplnil Vykopal.

Pracovníci ústavu výpočetní techniky se postarali o organizaci testování a stali se také členy týmu, který prováděl virtuální útok.

Premiér Sobotka se seznámil s prostředím polygonu a diskutoval s experty o dalších krocích v zajišťování bezpečnosti kritické počítačové infrastruktury, kam spadají například systémy bank, energetických firem nebo mobilních operátorů. Pravidla, jak s nimi zacházet, nastavil zákon o kybernetické bezpečnosti, teď se mluví o navazujících postupech.

„Chystá se předložení materiálu s názvem Bílá místa kybernetické bezpečnosti, který by měl pokrývat oblasti, kterým zatím není ze strany státu věnována dostatečná pozornost. A diskutovali jsme také o možnostech metodické pomoci pro orgány státní správy, na kterou v současné době národní centrum nemá kapacity,“ sdělil premiér.

Odborníci Masarykovy univerzity se v tématu dlouhodobě angažují jak z technického tak právního hlediska. Podle jejich informací je tedy pravděpodobné, že se zapojí také do řešení témat, jež v Brně Sobotka nastínil.

Hlavní novinky