Přejít na hlavní obsah

Středoškoláci nahlédli do pracovišť Přírodovědecké fakulty

Šest vybraných studentů středních škol z Jihomoravského kraje nahlédlo čtvrtý dubnový týden do specializovaných pracovišť Přírodovědecké fakulty. Gymnazisté se zúčastnili akce Biologický týden, která se konala v rámci projektu Partnerství ve vzdělávání.

„Akce byla určena šesti talentovaným studentům středních škol. Přijeli dva z gymnázia z Břeclavi a další čtyři z brněnských gymnázií,“ upřesnil Michal Vičar, který se stará o komunikaci Masarykovy univerzity se středními školami.

Středoškoláci si od pondělí do pátku prošli čtyřmi ústavy, a to experimentální biologie, antropologie, botaniky a zoologie. Navštívili také Institut biostatistiky a analýz. Odborníci z Přírodovědecké fakulty MU jim například ukázali rekonstrukci kosterního materiálu a jeho skenování do počítače. „Pro studenty středních škol byla akce zajímavá a prestižní svou výběrovostí a individuálním přístupem ze strany učitelů fakulty. Studenti měli možnost v malé skupince navštívit různé ústavy a jejich laboratoře. Vyzkoušeli si tam práci, vyslechli odborné přednášky, zapojili se do výuky, měli možnost diskutovat o odborných problémech,“ upřesnila proděkanka PřF Zuzana Došlá, která je spoluřešitelkou projektu.

Jaromír Vaňhara z Ústavu botaniky a zoologie ocenil zejména zájem studentů: „Při diskusích byli velmi aktivní. Neměli zábrany se ptát a vše proběhlo v přátelské atmosféře. Myslím, že se to velmi vydařilo, a za sebe mohu říct, že jsem s nimi byl velmi spokojen. Kéž by byli naši studenti vždy tak aktivní.“

Biologický týden hodnotili podle Zuzany Došlé kladně nejen vyučující, ale i sami středoškoláci. „Setkali jsme se s obrovským množstvím informací, které středoškolák za jeden týden snad ani není schopen vstřebat, na druhou stranu to vnímám jako ukázku situace, kterou pravděpodobně zažívají studenti univerzity každý den,“ zhodnotil student břeclavského gymnázia Rostislav Pšovský.

Akce Biologický týden je na Přírodovědecké fakultě novinkou. „Přišla s ní doktorka Božena Koubková, pedagogická zástupkyně biologických ústavů. Celou akci připravila ve spolupráci se zúčastněnými ústavy. Cílem akce je, aby nejlepší studenti v daném oboru šli studovat právě naši fakultu. Chceme jim tímto způsobem ukázat, jak dobré podmínky máme k vědecké práci,“ dodala Zuzana Došlá.

Další Biologický týden připravuje Přírodovědecká fakulta na podzim. Akce budou zaměřeny na chemii a fyziku.

Hlavní novinky