Přejít na hlavní obsah

Studenti soutěžili v hudební interpretaci

AnotaceChumovaZahrát nebo zazpívat před odbornou porotou měli 19. dubna možnost všichni studenti Masarykovy univerzity. Uskutečnil se totiž sedmý ročník Hudebně-interpretační soutěže MU, kterou pořádá Pedagogická fakulta. Zúčastnilo se ho několik desítek soutěžících z pěti fakult v kategoriích hra na housle, sólový zpěv, hra na klavír, hra na jiný hudební nástroj a instrumentální a vokálně-instrumentální soubory.

„Naším cílem je motivovat zejména ty studenty, kteří nestudují na Masarykově univerzitě instrumentální nebo pěvecký obor, aby se dál rozvíjeli na poli hudby. Je tu totiž spousta studentů, kteří ještě při studiu na vysoké škole navštěvují hudební školy,“ uvádí hlavní organizátorka soutěže Judita Kučerová z katedry hudební výchovy PdF.

Soutěž je zaměřena převážně na ty, kteří nestudují hudební obory na MU. Účastní se však i ti, kteří hudební obory studují, ovšem v oddělených kategoriích. Jde zejména o studenty ze specializovaných oborů na PdF – hra na klavír a sólový zpěv. „Soutěž je příjemná příležitost, jak poznat lidi s podobnými schopnostmi, zájmy a potřebami, a také možnost konfrontace svých interpretačních kvalit s výkony ostatních,“ říká student Filozofické fakulty Lukáš Bartoněk, který se umístil druhý ve hře na klavír v kategorii bez specializace.
Ve hře na housle obsadila první místo Andrea Chumová z PdF. Foto: David Povolný.
Ve hře na housle obsadila první místo Andrea Chumová z PdF. Foto: David Povolný.

Úroveň soutěže je zajištěna nemalými nároky i dlouhou tradicí. V porotách zasedají pedagogové z Pedagogické fakulty MU a předsedové porot jsou odborníci z Janáčkovy akademie múzických umění. „Nároky jsou velké, ale účastní se hudebníci, kteří mají za sebou často deset i více let aktivního hraní a jsou skutečně skvělí. Je krásné, že je pořád dost lidí, kteří se rádi věnují hudbě tímto způsobem,“ doplňuje Kučerová. Účast přesto ve srovnání s předchozími ročníky mírně klesla. „I na této soutěži se bohužel ukazuje, že vážná hudba u současné mladé generace nepatří mezi hlavní oblasti zájmu. Myslím si, že soutěži by slušela účast alespoň deseti až patnácti pianistů namísto čtyř, kteří přišli letos,“ komentuje Bartoněk.

Laureáti soutěže měli také příležitost předvést se před veřejností na koncertě vítězů, který se koná vždy večer po soutěži v koncertním sále na PdF. Úspěšné hudebníky ze soutěže je také možné zastihnout na jiných koncertních vystoupeních při akcích univerzity. Někteří předvedli své umění i při předávání letošních cen rektora na Dies academicus, které se uskutečnilo 9. května.

Výsledky

Hra na housle:  Andrea Chumová, Pedagogická fakulta

Soubory:  Instrumentální trio Lenka Karbanová, Alice Karbanová a Václav Zvěřina, Právnická fakulta

Hra na klavír
Specializace:  Taťána Jandová, Pedagogická fakulta;
Bez specializace:  Lenka Kučerová, Filozofická fakulta

Sólový zpěv
Specializace: Zdeňka Galiová, Pedagogická fakulta
Bez specializace: Ivana Darmovzalová, Pedagogická fakulta

Hra na jiný hudební nástroj – varhany: bodově 2. Petr Kudyn, Fakulta informatiky.

Hlavní novinky