Přejít na hlavní obsah

Vysokoškoláci na studijním pobytu v Bruselu jsou v pořádku

Čtveřice studentů Masarykovy univerzity, která bydlela jen kousek od napadené stanice metra, se vrátí do Česka.

(ČTK, red) Poblíž bruselské stanice metra Maelbeek, kterou dnes dopoledne otřásl výbuch, byla v době teroristického útoku skupinka 20 studentů žurnalistiky, mezi nimi i čtyři z Masarykovy univerzity. Všichni v tu chvíli snídali v restauraci hotelu Thon a jsou v pořádku.

Do Bruselu jeli na studijní pobyt pořádaný Informační kanceláří Evropského parlamentu v ČR. Domů by se měli vrátit už ve středu, podle posledních zpráv vyrazí hned ráno autobusem, který kancelář vypraví.

Přestože stanice metra Maelbeek je nedaleko hotelu, o útoku se prý nejprve dověděli ze sociálních sítí a teprve poté ze sdělovacích prostředků. Student Fakulty sociálních studií MU Michal Rapco uvedl, že vysokoškoláci měli velké štěstí. Hotel leží nedaleko Evropského parlamentu. Pokud by byl dál, museli by do něj vyrazit po snídani právě metrem. Dnes dopoledne je čekala další z exkurzí v této instituci Evropské unie.

Studenti z hotelu viděli, jak po výbuchu přijela policie, která vyklízela ulice. Po evakuaci prostor obsadili těžkooděnci. „Bavil jsem se s některými pasažéry z metra, kteří byli po výbuchu přesunuti k nám do hotelu. Popsali jen množství zraněných, že bylo všude hodně prachu a při evakuaci je vyváděli ven s rouškami,“ doplnil Rapco.

Z Masarykovy univerzity jsou aktuálně v Bruselu se studijním programem Erasmus+ ještě dva studenti. Na praktické stáži je studentů šest. Všechny belgické univerzity jsou v kontaktu s místními úřady a studenty průběžně informují o stupních výstrahy a jak se v těchto případech chovat.

Bruselem dnes otřásly výbuchy, které si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát.

Hlavní novinky