Přejít na hlavní obsah

Filozofickou fakultu čeká druhá velká rekonstrukce

V létě začne stěhování. Nejvíc se budou v následujících měsících měnit budovy C a D v areálu na Arna Nováka.

Druhá velká etapa renovací na fakultě bude zahrnovat kompletní přebudování vstupu do areálu z ulice Arna Nováka a celé budovy D.

Další nezrekonstruované prostory se začnou koncem léta roku 2016 opravovat v hlavním areálu Filozofické fakulty MU v ulici Arna Nováka. Vedení fakulty už má plán, podle kterého se začnou jednotlivá pracoviště, jichž se stavební práce dotknou, v nejbližších týdnech stěhovat do náhradních budov. Znovu učit by se v přestavovaných místech mělo od podzimního semestru roku 2018.

Nejvíc se budou v následujících měsících měnit budovy C a D. Jejich obyvatel, včetně těch na děkanátu a studijním oddělení, se tedy stěhování týká především.

„Akademická pracoviště fakulty budou využívat náhradní prostory v areálu Vysokého učení technického na Údolní 53 a v areálu Masarykovy univerzity na Joštově 13. Neakademická pracoviště se přesunou na adresu Gorkého 13,“ sdělil tajemník fakulty Ivo Jurtík, a ubezpečil tak, že to studenti a zaměstnanci nebudou mít oproti současnému stavu nijak daleko.

Na přesun děkanátních pracovišť dojde o prázdninách, na konci července a v srpnu, kdy je například studijní oddělení tradičně mimo provoz. „Proti běžnému stavu to tedy nebude znamenat žádnou výraznou změnu,“ doplnil tajemník.

Až se budou všichni vracet na původní místa, měli by poznat zásadní změny. Druhá velká etapa renovací na fakultě bude zahrnovat kompletní přebudování vstupu do areálu z ulice Arna Nováka a celé budovy D, která částečně zmizí a znovu vznikne v úplně jiném duchu. Na místě navíc vyroste šest pater poslucháren. Dělníci by budovu měli úplně odstrojit, změnit vnitřní členění a schodiště, rekonstruovat veškeré technologické sítě a dát jí nová okna a doplnit zateplení.

„Kudy se bude do areálu vcházet, dodavatel stavby ještě upřesní podle svého plánu organizace stavby. Většinu doby je přístup plánován mezi budovou A a oplocením stavby s možnými vstupy z ulice Arna Nováka, po krátkou dobu i z ulice Gorkého,“ doplnil Jurtík.

Na vedlejší budově C se bude pracovat především na vylepšení špatné statiky. Budovu čeká výměna podlah, rozvodů, úprava ústředního topení a částečná oprava vodovodního potrubí a kanalizace. Na drobné opravy pak dojde také v budově s označením F.

Znovu učit by se v rekonstruovaných prostorách mělo od podzimního semestru roku 2018. Definitivně jasno bude podle toho, jak se podaří vyhovět pravidlům výběrových řízení a podle rychlosti dodavatele stavby. Celá rekonstrukce by měla vyjít na 428 milionů korun, přičemž 408 milionů korun jde ze státního rozpočtu a dvacet milionů z vlastních prostředků univerzity.

Hlavní novinky