Přejít na hlavní obsah

Olomoucké AFO v brněnské Scale: Vydejte se do Afriky i do historie

To nejlepší z festivalu populárně-vědeckých filmů uvede kino Scala 9. června. Vstup je zdarma.

Hledání ticha.

Putování Afrikou, exkurze do české historie a zamyšlení nad významem ticha v lidském životě, to všechno nabídnou ozvěny #AFO51, které se budou konat 9. června v Univerzitním kině Scala. Letos promítnou hned tři vítězné snímky z mezinárodního filmového festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO). Vstup je zdarma.

„Po loňském úspěšném prvním ročníku ozvěn jsme se letos rozhodli nabídnout víc filmů a doufáme, že přilákáme nejen studenty, ale i veřejnost,“ uvedla za pořadatele Ema Wiesnerová z Rektorátu Masarykovy univerzity, který akci organizuje.

Promítání začíná už v 17:00 filmem, který v Olomouci získal Cenu diváků. Jde o výpravnou podívanou z dílny BBC Earth Divoká Afrika ve 3D. Filmaři na dokonalé záběry číhali dlouhých devět let a výsledek stojí za to. „Pokud máte 3D brýle, vezměte si je s sebou, nebo si je případně můžete na místě zakoupit,“ doplnila Wiesnerová.

Jako druhý se na ozvěnách v 18:30 představí dokument Kronika králů, oceněný jako nejlepší český populárně-vědecký film. Nálezy nových zlomků Dalimilovy kroniky jsou základem nejen pro návrat do české historie. Promítání dokumentu doplní i diskuse moderátora s odborníkem na české dějiny profesorem Liborem Janem z Historického ústavu Filozofické fakulty MU.

Závěr ozvěn od 19:45 bude patřit filmu Hledání ticha, který na AFO vyhrál Cenu studentské poroty. Jde o sondu do života ovládaného hlukem. Dokument mapuje přirozenou lidskou touhu po tichu a ukazuje, o co všechno naší hlučnou existencí přicházíme.

Hlavní novinky