Přejít na hlavní obsah

Na Kraví hoře rozkvetly léčivé rostliny

Centrum léčivých rostlin zahájilo tradiční výstavu, která potrvá do 3. července.

Centrum léčivých rostlin najdete na Kraví hoře.

Jak správně pěstovat léčivky a jak je v domácnosti používat se mohou dozvědět všichni návštěvníci už tradiční Výstavy léčivých rostlin pořádané Centrem léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Výstava bude přístupná až do 3. července, a to každý den od 9 do 18 hodin. 

Výstava představí zájemcům rostliny pěstované pro vědecké a výukové účely. Návštěvníci najdou na záhonech zahrady na Kraví hoře pestrou sbírku léčivek i rostlin se speciálními výživovými vlastnostmi. V zahradě jsou také druhy aromatické, kořeninové nebo jedovaté.

„U záhonů najdou návštěvníci cedulky se jménem rostliny a základními informacemi o jejím využití. Po celou dobu výstavy budou zaměstnanci zájemcům také radit s pěstováním rostlin,“ uvedla vedoucí centra Lea Jedonková. Vstupné na 54. ročník akce je dobrovolné. 

Kromě rozkvetlých záhonů si letos návštěvníci mohou prohlédnout také výstavu „Botanické zahrady, jak je neznáte“, která přibližuje povinnosti botanických zahrad při ochraně přírody, jejich výzkumnou práci a přínos k ochraně genofondu rostlin. 

Ve čtvrtek 23. června se bude v zahradě 16 hodin konat také přednáška botanika Radomíra Němce na téma Plané rostliny k jídlu a jejich vlastnosti dle českých bylinářů. Kapacita sálu je omezená, proto se zájemci o přednášku musí registrovat na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Specializovaná botanická zahrada lékařské fakulty se zaměřuje na nekomerční pěstování léčivých rostlin. „Máme největší sbírku léčivek u nás a zastoupeny jsou v ní druhy z téměř celého světa. Pěstujeme přes 800 druhů a odrůd rostlin,“ dodala Jedonková. Centrum se nachází v Údolní ulici 74 v Masarykově čtvrti. Zahrada je vzdálená asi 150 metrů od konečné zastávky tramvaje číslo 4 na náměstí Míru. 

Hlavní novinky