Přejít na hlavní obsah

Výraz Muni je nově univerzitní ochrannou známkou

Masarykova univerzita k ochraně přistoupila poté, co se slovo objevilo v soutěži, která s MU neměla nic společného.

Výraz Muni je od poloviny srpna výhradně Masarykovy univerzity. Škole se podařilo zapsat ho jako českou ochrannou známku. Platit bude deset let, pak lze její platnost obnovit. Škola k ochraně přistoupila poté, co se slovo objevilo v názvu soutěže Miss, se kterou univerzita neměla nic společného.

„Výraz Muni je stále častěji používán při označování univerzity, událostí a aktivit s univerzitou spojených. O Muni jako univerzitě už se běžně mluví nejen mezi studenty, pojem se vžil i u široké veřejnosti. Univerzita proto reaguje na tento vývoj a rozhodla se označení chránit, aby nedocházelo k matení veřejnosti v případě, že by jej někdo neoprávněně použil,“ přiblížila důvody ochrany mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Boj Masarykovy univerzity o ochrannou známku Muni trval rok a půl. „Úřad průmyslového vlastnictví nemohl škole známku zapsat, dokud nebyla vyřešena takzvaná kolizní přihláška. Tu si v roce 2013 podal spolek Asociace studentů a absolventů, který v té době pořádal studentské soutěže o královnu krásy, jednu z nich i pod názvem Miss MUNI Brno,“ vysvětlila manažerka duševního vlastnictví z Centra pro transfer technologií MU Markéta Vlasáková, která má na starosti vedle patentů a užitných vzorů i ochranné známky univerzity.

Na první pohled se mohlo zdát, že volbu královny krásy z řad studentek pořádá Masarykova univerzita, ve skutečnosti ale neměla s akcí nic společného, a proto se rozhodla bránit.

Úřad průmyslového vlastnictví dal škole letos na jaře za pravdu. „Označení Muni získalo v důsledku dlouholetého užívání rozlišovací způsobilost,“ napsal v rozhodnutí Úřad, který se ztotožnil s argumentem, že by soutěž mohla parazitovat na dobrém jménu MU.

Úřad vyjádřil i pochyby o úmyslech asociace, která si o známku požádala několik dní poté, co prokazatelně proběhla mezi ní a univerzitou e-mailová korespondence, v níž se škola proti názvu soutěže Miss MUNI Brno ohradila.

Volba Miss MUNI Brno se naposledy konala v roce 2014. Asociace, která se o stejnojmennou ochrannou známku ucházela, se k námitkám MU v řízení nevyjádřila, nevyužila ani možnosti podat si proti rozhodnutí úřadu rozklad. „Vyřešením tohoto sporu se letos na jaře odblokovalo řízení o přihlášce Muni a v polovině srpna Úřad známku Masarykově univerzitě zapsal,“ dodala Vlasáková.

Celkem nyní Masarykova univerzita užívá 39 ochranných známek. Mezi nimi například Radio R, Ambasadory MU, CEITEC nebo CCM, která chrání označení České sbírky mikroorganismů MU a je vůbec nejstarší aktuálně platnou známkou MU.

Hlavní novinky