Přejít na hlavní obsah

Na přírodovědecké fakultě se sejdou sběratelé a milovníci minerálů

V sobotu 10. září bude v areálu na Kotlářské možné vidět řadu kamenů v přírodním neopracovaném stavu.

Jak vypadá neopracovaný křišťál nebo zajímavé minerály z okolí Brna si mohou už tuto sobotu 10. září prohlédnout všichni zájemci, kteří zamíří do areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici. Bude se tam konat první ročník setkání sběratelů minerálů pod širým nebem doplněný o možnost prohlédnout si fakultní sbírky nebo si vyslechnout poutavé odborné přednášky. Akce, která je pro všechny zdarma, se bude konat od 9:00 do 15:00.

„Sběratelé budou vystavovat kameny v přírodním stavu, tedy tak, jak je nalezli. Budou maximálně očištěné od hlíny a rozřezané a nebudou nijak upravované,“ uvedl hlavní organizátor setkání Petr Gadas z ústavu geologických věd. Právě to je hlavní rozdíl oproti jiným setkáním mineralogů, kde je většina kamenů už zpracovaná a upravená třeba do podoby šperků.

Pro první ročník setkání organizátoři připravili padesát výstavních ploch a zatím mají přihlášeno na čtyřicet vystavovatelů. „Akce je určena pro všechny, kterým se líbí pěkné kameny. Na místě se mohou s vystavovateli případně domluvit i na jejich koupi,“ řekl Gadas. K vidění budou nejen minerály z České republiky, ale také vzorky ze zahraničí.

Pro návštěvníky areálu přichystali organizátoři také doprovodný program, který zahrnuje možnost prohlédnout si mineralogické a paleontologické sbírky Přírodovědecké fakulty MU nebo tamní geopark. Děti si pak mohou vyzkoušet rýžování zlata nebo si zasoutěžit v poznávání minerálů o ceny.

„Bude-li dostatečný počet zájemců, máme nachystané také odborné přednášky o pitné vodě, drahých kamenech nebo vývoji klimatu v historii Země,“ doplnil Gadas s tím, že setkání chtějí opakovat každoročně.

Hlavní novinky