Výročí pedagogické fakulty připomene Patočku i skvělé učitele

Fakulta slaví 70. výročí svého založení. 9. listopadu ocení významné osobnosti i absolventy.

Stříbrné univerzitní medaile dostanou mimo jiné Marie Vítková, Věra Janíková a Radek Horáček.

Celý letošní rok si Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity připomíná 70. výročí svého založení. Oslavy vyvrcholí 9. listopadu, kdy se chystají hned dvě velké akce.

Ve 12 hodin bude přímo na fakultě na Poříčí 9 odhalena plastika na počest zdejšího někdejšího pedagoga a slavného českého filozofa Jana Patočky. V 15 hodin pak v aule MU na právnické fakultě začne předávání ocenění významným osobnostem fakulty i úspěšným absolventům.

Podle slov děkana pedagogické fakulty Jiřího Němce mají být oslavy výročí připomínkou toho, jak je důležité hájit zájmy studentů a učitelů při jejich svobodném rozvoji lidské osobnosti.

„Ne vždy mohli být učitelé naší instituce svobodní v preferenci vyznání či hodnot. Více než polovinu času své existence byla příprava učitelů pod silným tlakem komunistické ideologie, která si osvojovala právo zasahovat nejen do obsahu, ale i metod a forem vzdělávání,“ uvedl Němec. Připomenul tak mimo jiné to, že pedagogické fakulty v Brně, Praze, Olomouci a Bratislavě vznikly zákonem z roku 1946 jako reakce na tehdejší politickou situaci.

Upomínka na člověka, který právě na nesvobodu myšlení upozorňoval, bude i proto od 9. listopadu k vidění v přízemí budovy B na Poříčí. Součástí programu oslav bude totiž odhalení kinetické plastiky ceněného umělce Matěje Smetany. Dílo má připomínat filozofa Jana Patočku, jenž se krátce podílel na formování fakulty. Kromě toho se na chodbu fakulty dostane také zrekonstruovaná busta Jana Ámose Komenského z dílny Vincence Makovského.

„Prvním dílem bychom chtěli připomenout, jak komunistická ideologie uchvátila moc nad celým procesem vzdělávání a nad osudy mnoha slušných lidí a studentů. Busta Komenského je vyjádřením naší dlouhodobé sounáležitosti s dílem tohoto muže, jehož vyobrazení je i součástí děkanského řetězu,“ doplnil Jiří Němec.

Tentýž den bude děkan spolu rektorem Bekem předávat ocenění osobnostem pedagogické fakulty. Rozdají čtyři stříbrné univerzitní medaile, které by si měl vyzvednout bývalý děkan Josef Trna, současný vedoucí katedry výtvarné výchovy Radek Horáček, vedoucí katedry německého jazyka a literatury Věra Janíková a vedoucí katedry speciální pedagogiky Marie Vítková. Vyznamenání v podobě bronzové medaile obdrží dalších 11 osobností fakulty.

Ceny převezmou také absolventi fakulty, kteří už dnes excelují jako pedagogové. Nově udělované vyznamenání má fungovat jako další připomínka důležitosti učitelské práce a do budoucna se stane tradicí. V prvním ročníku vybere odborná komise nejlepší kantory ve čtyřech kategoriích.