Přejít na hlavní obsah

Básníci z Masarykovy univerzity zvou na autorská čtení

Na pedagogické fakultě postupně vystoupí Jiří Poláček, Norbert Holub nebo Jan Váňa a další autoři spjatí s Muni.

Svou knihu Básnický rok představí na prvním čtení 25. října učitel pedagogické fakulty Jiří Poláček

Studenti, učitelé a absolventi Masarykovy univerzity, kteří jsou úspěšní se svou literární tvorbou, ji představí během tří večerů autorského čtení na pedagogické fakultě. Významné české autory zve na půdu univerzity katedra českého jazyka a literatury už šest let, letos na podzim ale při příležitosti 70. výročí vzniku fakulty zaměřila cyklus na osobnosti spojené s Muni.

První autorské čtení proběhne v úterý 25. října. Odehraje se stejně jako všechny další akce v 18 hodin v Galerii RUV v areálu pedagogické fakulty na Poříčí 9. Vstup je volný.

„Svou knihu Básnický rok představí učitel pedagogické fakulty Jiří Poláček. Jde o soubor esejí, které popisují, jak takový básník prožívá každý měsíc v roce. Dílo je také první knihou v nově založené edici Reflexe. V rámci ní budeme vydávat díla reflektující dnešní dobu, a to nejen z uměleckých pozic,“ vysvětlil organizátor akce Miroslav Chocholatý z katedry českého jazyka a literatury.

Na prvním autorském čtení vystoupí také Petr Veselý, který nejenže ilustroval Poláčkovu knihu, ale je také básník a autor sbírky Jundrov. Podle Chocholatého jde o jednoho z nejvýraznějších brněnských umělců své generace.

Druhé autorské čtení, které je naplánováno na 22. listopadu, se bude věnovat brněnskému literárnímu uskupení Weles. „Je to nejpočetnější literární uskupení v České republice, sdružuje okolo třiceti autorů a mnozí z nich jsou absolventi naší univerzity. Vystoupí třeba čtveřice lékařů Robert Fajkus, Vladimír Šrámek, Marek Fencl a Norbert Holub,“ vyjmenoval organizátor.

Poslední večerní setkání 13. prosince bude zasvěceno mladým básníkům z Masarykovy univerzity. Jde o autory, kteří své literární počiny publikují v tematicky zaměřeném tisku a aktuálně hýbou literárním prostorem. Vystoupí tak třeba doktorand z fakulty sociálních studií Jan Váňa nebo student filozofické fakulty Marek Torčík.

„Průměrně se každého autorského čtení zúčastní sto lidí, někdy jich ale přijdou i tři stovky a další už se do sálu nedostanou,“ popisuje oblibu akcí Chocholatý.

Hlavní novinky