Přejít na hlavní obsah

Konec žurnalistiky, nebo její zlatý věk? Multimediální den ukáže trendy

V pátek 2. prosince pořádá Fakulta sociálních studií MU sérii přednášek a workshopů o současném mediálním světě.

Prázdný newsroom. Je tohle budoucnost žurnalistiky?

Pestrý svět médií, jak zní podtitul akce, letos představí tradiční Multimediální den na Fakultě sociálních studií MU. V pátek 2. prosince se bude od 9 hodin věnovat hlavně tomu, jak dělat zpravodajství pro generaci lidí, pro kterou je už i Facebook zastaralý a s ověřováním informací to má složitější než kdykoliv předtím.

Téměř celodenní program zahrnující přednášky, semináře a workshopy poukazuje na řadu problémů současného mediálního světa. „Hlavně mladí lidé se na sociálních sítích uzavírají do skupin svých kamarádů a často od nich nekriticky přebírají informace, což je problém. Klasická média je ale neumí tolik zaujmout. S hosty Multimediálního dne se budeme snažit najít z této situace cestu,“ řekl Rudolf Burgr, vedoucí pořádající katedry mediálních studií a žurnalistiky.

Kompletní seznam akcí najdou zájemci na Facebooku. Letošní debaty se povedou mimo jiné o budoucnosti investigativní žurnalistiky, o čemž bude mluvit Sabina Slonková, šéfredaktorka magazínu Neovlivní.cz, nebo Matúš Kostolný, šéfredaktor slovenského Denníku N.

Novým projektům v žurnalistice se bude věnovat třeba Roman Gallo z Vltava Labe Media, vydavatelství, jenž se po vstupu nového majitele zaměřilo na mediální inovace. Diskutovat bude také držitel Pulitzerovy ceny Stephen Doig, jenž na fakultě aktuálně působí.

Multimediální den se letos věnuje také tvůrcům školních časopisů a učitelům mediální výchovy. Přímo na fakultě se budou předávat ceny vítězům celostátní soutěže Školní časopis roku.

„S pořadateli soutěže už spolupracujeme dlouho. Spojení s Multimediálním dnem je ryze pragmatické. Letos se obě akce termínově potkaly a jejich oddělené konání by bylo ochuzením obou. Naši kolegové by chyběli jako lektoři workshopů při finále soutěže, nám by zase chyběli redaktoři školních časopisů. Takto vznikne mnohem pestřejší nabídka pro všechny,“ sdělil Burgr. Jeho kolegové pak chystají ještě workshop pro učitele mediální výchovy, čímž reagují mimo jiné na mediální prezentaci uprchlické krize a vyhrocené společenské dění.

Program dne je rozdělený na semináře a debaty a sekci v atriu fakultní budovy, kde se mohou návštěvníci dívat při práci pod ruce zástupcům největším českých médií. Kdokoliv si může projít redakční systémy, promluvit do rozhlasu nebo si stoupnout před televizní kameru. Atrium a debaty jsou přístupné komukoliv i mimo univerzitní veřejnost, ostatní části patří už studentům a návštěvníkům zaregistrovaným předem.

Hlavní novinky