Přejít na hlavní obsah

Výběr toho nejzajímavějšího: Rok 2016 na Masarykově univerzitě v kostce

Co se letos stalo na Muni a nemělo by vám rozhodně ujít? 

Uplynulý rok znamenal nejen pro Masarykovu univerzitu, ale obecně pro české vysoké školství začátek období velkých změn. Po letech složitých vyjednávání a kompromisů je od září účinná novela vysokoškolského zákona, která školám umožňuje zásadně změnit způsob, jakým se budou vytvářet a akreditovat studijní obory.

Že univerzitu čeká velký třesk, si můžete přečíst v rozhovoru s rektorem Mikulášem Bekem, souvisí s tím i nový statut univerzity nebo zřízení Rady pro vnitřní hodnocení. Co dalšího se na univerzitě začalo měnit, jakých úspěchů dosáhli její vědci a studenti nebo prostě, co zajímavého se na Muni odehrálo, se dočtete v následujícím výběru (odkazy na celé články vždy najdete pod nadpisem).

Další krok v aplikovaném výzkumu na FSpS. Výzkum bot pro těhotné
Zdravotní potíže v těhotenství pomáhají eliminovat speciální boty, které se dlouhodobě vyvíjí na fakultě sportovních studií. Ukázal to předběžný výzkum, který odborníci dělali na vzorku 30 žen. Aby dostali přesnější data, začali s měřením, kterým za deset měsíců prošla stovka žen. Výsledky budou mít už brzy k dispozici.

Změny ve vyměřování poplatků: Jednodušeji a menšímu počtu studentů
Novela vysokoškolského zákona změnila několik zásadních věcí ve fungování českých univerzit, jedna změna se ale bezprostředně dotkla hned od 1. září studentů. Zjednodušil se totiž způsob vyměřování poplatků za studium. Některé typy poplatků byly dokonce úplně zrušeny.

Takhle bude vypadat Filozofická fakulta MU v roce 2018.

Filozofická fakulta začala s poslední etapou velké rekonstrukce na Arna Nováka
Druhá velká etapa renovací na fakultě zahrnuje kompletní přebudování vstupu do areálu z ulice Arna Nováka a celé budovy D, která částečně zmizí a znovu vznikne v úplně jiném duchu. Na vedlejší budově C se bude pracovat především na vylepšení špatné statiky. Budovu čeká výměna podlah, rozvodů, úprava ústředního topení a částečná oprava vodovodního potrubí a kanalizace. Na drobné opravy pak dojde také v budově s označením F. Znovu učit by se v přestavovaných místech mělo od podzimního semestru roku 2018.

Experti z Muni dokáží předpovědět návrat rakoviny. Zatím ve zkumavce
Zprávu o tom, že se pacientovi vrátila rakovina, která se zdála být vyléčená, nechce slyšet nikdo. Bohužel se to ale děje. Objev odborníků z lékařské fakulty by to mohl změnit. Tým Michala Masaříka umí totiž díky novému typu mikroskopu u karcinomu prostaty v laboratorních podmínkách určit, jestli léčba skutečně zabrala a rakovinové buňky zemřely, nebo jestli znovu povstanou a budou ještě zákeřnější.

Studenti Muni bojují s dezinformacemi. Spustili kampaň pro středoškoláky


Ceitec nabízí neinvazivní test na downův syndrom
Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity získal akreditaci na nový neinvazivní test na tři genetické poruchy plodu, který teď nabízí zájemcům. Laboratoř Ceitecu se s dalšími pracovišti v Evropě i České republice podílela na ověření testu Clarigo vyvinutém belgickou firmou a mezi prvními v Česku získala akreditaci na jeho provádění.

Nový obchod v foyer Univerzitního kina Scala. Na dračku jdou hlavně školní mikiny.

Otevřel první oficiální univerzitní obchod Scalanterie
Přímo ve foyer Univerzitního kina Scala si může každý nově koupit propagační předměty Masarykovy univerzity, jako jsou mikiny či trička, nebo vybrané knihy vydané v nakladatelství Munipress. Nový obchodní prostor s názvem Univerzitní shop Scalanterie se otevřel pro veřejnost 20. září.

Civilizace utvářel strach z bohů
Objev, na kterém se podíleli i religionisté Masarykovy univerzity, zveřejnil časopis Nature. Článek podrobně vysvětluje, že bez strachu z bohů, kteří trestají zlé skutky, by se lidé nedopracovali k tvorbě dnešních zákonů a sociálních pravidel.

Do vedení univerzita nastoupila první žena-kvestorka v historii
Na pozici kvestorky začala v listopadu působit dosavadní předsedkyně Správní rady MU Marta Valešová.

Soutěž o nejlepší univerzity pedagogy: Nová pravidla, tři vítězové

Filozofická fakulta dostala tisíce knih od světoznámého historika umění
Knihovna Hanse Beltinga byla letos otevřena na filozofické fakultě. Stalo se tak díky daru ceněného experta Hanse Beltinga, kterému imponuje práce místních odborníků i zapálení studentů.

Univerzita spustila nový oficiální web zacílený hlavně na uchazeče
Nové www.muni.cz obsahuje menší množství detailních informací a je více zaměřené na to, aby návštěvník snadno a rychle zjistil, co lze na univerzitě studovat, kterým oblastem výzkumu se univerzita věnuje a jaké jsou případné možnosti pro spolupráci.

Čínští vědci usilují o vytvoření tetraploidního jinanu neúspěšně už roky. V Brně vznikl náhodně přirozenou cestou.

Botanici našli výjimečný jinan. Může znovu nastartovat evoluci druhu
V botanické zahradě přírodovědecké fakulty vybrali vědci devět semenáčků jinanu dvoulaločného pro pokusy s vlivem klimatu na růst rostlin. Zcela náhodou pak přišli na to, že jeden z nich se od svých druhů liší. Má totiž zdvojnásobený genom, což je u těchto rostlin zcela výjimečné a brněnský jinan je jediný na světě, u kterého se na tuto mutaci zatím přišlo.

Univerzita zřídila mezinárodní vědeckou radu. Předsedá jí Josef Jiřičný
Mezinárodní vědecká rada má sloužit především jako poradní sbor při vymýšlení výzkumných strategií a plánů univerzity. Její členové budou mít možnost vyjádřit se také ke konkrétním nástrojům, které chce univerzita zavádět ve snaze napomoci výzkumu. Předsedou rady se stal profesor Josef Jiřičný z Curyšské univerzity.

Astrofyzik Grygar převzal zlatou medaili Masarykovy univerzity

Děkanem ESF se podruhé stal Antonín Slaný
Ekonomicko-správní fakultu povede další čtyři roky profesor Antonín Slaný. „Mé priority pro další funkční období jsou především posílení výzkumu, větší internacionalizace fakulty, revize doktorských studijních programů a obecně efektivní chod fakulty jako celku,“ uvedl po svém zvolení Slaný, který byl jediným kandidátem na post děkana.

Vědci zjistili, jak funguje zvířecí kompas zabudovaný v hlavě
Fascinující schopnost některých živočichů reagovat na geomagnetické pole byla již dokázána řadou výzkumů. Dosud však vědci nevěděli, jak tento smysl funguje a čím je směr k magnetickému pólu planety vnímán. Průlomový objev učinil kolektiv vědců vedený biologem Martinem Váchou z Masarykovy univerzity, který dokázal, že za fungování tohoto vnitřního kompasu je zodpovědný protein kryptochrom, jenž je umístěn v oku.

Hlavní novinky